SANAL PORTFÖYÜM
ABD Doları
3.8073 0.86
Euro
4.6532 0.63
Döviz Sepet
4.23 0.73
Euro-dolar
1.2223 -0.13
Sterlin-dolar
1.39 -0.25
Dolar-yen
110.67 -0.35
Altın
1332.60 0.48
Altın Gramı
163.12 1.34
Brent Petrol
68.72 -0.54
Gümüş
17.02 0.45
Araç sahipleri fazla MTV ödemiş olabilir

Araç sahipleri fazla MTV ödemiş olabilir

Motorlu Taşıt Vergisi indirimli uygulamasının iyi takip edilmediğini belirten Hakan Topbaş, fazladan vergi ödemeyin uyarısında bulundu.

Tüketici Hukuku Enstitüsü Genel Başkanı Hakan Tokbaş, taşıt sahiplerinin, indirimli Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) uygulamasını iyi takip etmesi gerektiğini belirterek, 1800 motor üstü 4 yaşında bir araç için 600 lira, 4000 motor üstü 4 yaşında bir araç de 4 bin 200 lira fazladan vergi ödenmiş olabilecekleri uyarısında bulundu. Tokbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2004 yılının aralık ayında çıkarılan Bakanlar Kurulu Kararı gereği 1 Ocak 2005´ten geçerli olmak üzere indirimli MTV uygulaması başlatıldığını hatırlattı. Uygulama gereği otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtı ve benzerleri bakımından ödenecek vergi tutarlarının, aracın o yıla ait kasko sigortası değerinin yüzde 5´ini aşması halinde MTV´nin, aynı yaş grubunda bir alt kademede bulunan taşıtlara isabet eden vergi olarak uygulanması gerektiğine dikkati çeken Tokbaş, şöyle devam etti:

"Araç sahibinin, MTV indirimi konusunu iyi takip edip başvuruyu kendisinin yapması gerekmektedir. Vergi dairesi kendiliğinden inceleme yapma yetkisine sahip değildir. Bu uygulama için 5 yıllık zamanaşımı öngörülmüştür. Bundan dolayı son 5 yıla ait ödediğiniz bütün MTV´leri gözden geçirmenizde fayda olacaktır. 1800 motor üstü 4 yaşında bir araç için 600 lira, 4000 motor üstü 4 yaşında araç için de 4 bin 200 lira fazladan vergi ödüyor olabilirsiniz. 1801 santimetreküp ve daha yukarı motor hacmine sahip 4-11 yaş arası binlerce otomobil sahibi fazladan MTV ödemiş olabilir."

Fazla ödeme yapmamak için önerilerde bulunan Tokbaş, ilk olarak aracın 2013 yılı kasko değerinin tespit edilmesi gerektiğini anlattı. Aracın 2008-2012 yıllarındaki kasko değerininin de tek tek belirlenmesini tavsiye eden Tokbaş, "Aracın, 2008-2013 yıllarında ödenen MTV´sini hesaplayın. Daha sonra bütün yıllara ait MTV ile kasko sigortası değerini tek tek karşılaştırın. Bir yıla ait ödediğiniz MTV, aracınızın kasko sigortası değerinin yüzde 5´ini geçiyorsa bir alt kademeden ödemeniz gereken MTV´yi o yıl için fazla ödediniz demektir" ifadesini kullandı.

Tokbaş, 1900 santimetreküp motor silindir hacmine sahip 4 yaşında bir aracı olan kişinin bu yıl ödeyeceği MTV´nin bin 770 lira olduğu bilgisini verdi. Bu aracın kasko değeri 35 bin 400 liradan az ise indirimli MTV uygulanması gerektiğini dile getiren Tokbaş, taşıt sahibinin bin 770 lira yerine bir alt kademede bulunan bin 141 lira ödeyerek vergiden 629 lira tasarruf edeceğini kaydetti. Lüks tipte 4 yaşında bir aracın 2013 kasko değerinin 253 bin 678 lira olduğunu söyleyen Tokbaş, şöyle konuştu:
aracMTV
  • Yasal Uyarı

    finanstrend.com, İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı olan Finanstrend İnternet Hizmetleri Ltd Şti tarafından hazırlanmaktadır. Veriler gecikmelidir. finanstrend.com verilerin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulasması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerden oluşan herhangi bir zarardan finanstrend.com sorumlu değildir. BİST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindenki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve/veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BİST sorumlu değildir. Finansal veriler Matriks araciligiyla saglanmaktadir. BİST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

    BİST Uyarı