SANAL PORTFÖYÜM
ABD Doları
3.7906 0.21
Euro
4.6614 -0.11
Döviz Sepet
4.23 0.03
Euro-dolar
1.2297 -0.23
Sterlin-dolar
1.40 0.13
Dolar-yen
106.85 0.15
Altın
1328.71 -0.21
Altın Gramı
161.93 0.01
Brent Petrol
67.31 1.72
Gümüş
16.54 -0.51

TAYSAD: Sektörün gündelik işleyişinde bir sorun yok

Otomotiv sanayi ihracatının üçte birini gerçekleştiren tedarik sanayini temsil eden Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) üyesi şirketler darbe
girişiminin ardından sektörün gündelik işleyişinde bir sorun olmadığını, ancak yurtdışı projelerde rekabet gücünü kaybetmemek için çalışmaları gerektiğini belirtti.

Türkiye'nin ihracatının yaklaşık beşte birini oluşturan otomotiv sanayinin otomobil üreten şirketler ve tedarik sanayi olmak üzere ikiye ayrılıyor. Sektör ihracatının üçte birini parça ve tedarik sanayi, üçte ikisini ise otomotiv üreticileri oluşturuyor.

TAYSAD tarafından düzenlenen toplantıda konuşan sektör yöneticileri kısa vadede üretim ve sevkiyata devam ederek yatırımcı ve müşteri nezdinde güven sorunu ortaya çıkmaması için çalıştıklarını ve başarılı olduklarını ifade etti.

Ancak yöneticiler gelecek iki ayda büyük şirketlerin birkaç yıllık satın alma bütçelerini hazırlayacaklarını ve Türkiye hakkında herhangi bir şüphe oluşmaması için daha kapsamlı tanıtım çalışmalarında bulunmaları gerektiğini ifade ettiler.

Darbe girişiminin ardından dernek üyeleriyle istişarede bulunduklarını belirten TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca, üretime devam ederek müşterileri ile güven ilişkisinin zedelenmesine izin vermediklerini ifade ederek, "İşler normal devam edecek şeklinde bir mutabakata vardık. Gümrük yetkilileriyle konuştuk. Sevkiyata
ara vermedik. Birkaç saatlik bir ara verdikten sonra üretime devam ettik" dedi.

UZUN SOLUKLU PROJELERDE REKABET GÜCÜ

Dünyanın başlıca otomotiv parça üreticisi şirketlerinden Autoliv'in 1.2 milyar dolar cirosu bulunan tekstil bölümün başında bulunan Mustafa Alaca ise gündelik işleyiş hakkındaki yatırımcıların endişelerini gideren sektörün orta vadeli bir plan çizmesi gerektiğini kaydetti.

Alaca, "Otomotiv günlük bir sektör değil, uzun soluklu planlama yapılan bir sektör. Projeler başlamadan 3-4 yıl önce müşteriyle çalışmaya başlıyorsunuz. Yeni projeleri kaptırmamamız gerekiyor" dedi.

Türkiye'deki üreticilerin gümrük birliği anlaşması sayesinde Avrupa'da "birinci sınıf" tabir edilen tedarikçilerden olduğuna dikkat çeken Alaca, "Biliyoruz ki Eylül-Ekim'de (büyük alıcı şirketler) gelecek 5 yıllık dönemin planlarını yapacaklar. Bu dönemde Türkiye'ye yönelik bir sorgulamanın ülkeye etkisi olacaktır. (Türk imalatçılar olarak) Bu grupta kalmamız gerekiyor" dedi.

Türkiye ve Avrupa'daki tesisleriyle dünyanın başlıca otomobil üreticileri için aydınlatma parçaları üreten Bayraktarlar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet
Bayraktar ise "Bizim için önemli olan sürdürülebilir iştir. Şu ana kadar sorun yaşamadık. Yeni talep geliyor mu, müşterinin çalışma iştahında bir aksama var mı, önemli olan bu. Tehlike de budur, böyle bir olayla şu ana kadar karşılaşmadık, ama olursa 3-5 yıl sonra sıkıntıya gireriz" dedi.

Sektör yetkilileri darbe girişiminin ardından yatırımcıların Türkiye hakkında endişe dile getirmesinin doğal olduğunu, bunun önüne geçmek için kamu ve özel sektörün ortak bir dil kullanarak tanıtım çalışmasında bulunması gerektiğini ifade ettiler.

Sanayiciler şu anda mecliste bulunan yatırım ortamını iyileştirme ve teşvik kanun tasarısının yatırımcılara güven verecek doğru bir adım olarak niteledi.

TAYSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Perihan İnci ise, Türkiye'de kurulu yabancı ortaklı şirketlerin yatırım planlarında bir değişiklik olmadığını, ancak ilişkilerin iyi yönetilmesi gerektiğini belirterek, "Türkiye'de ortaklık kuran, yeni yatırımlarla ortaklığı büyütmek isteyen yabancı şirketler var. Bunların endişeleri oluşuyor. Şu ana kadar bir zeval gelmedi ancak çok hassas bir dönemdeyiz. Nefesimiz kesilmeden Türkiye'nin durumunu anlatmamız gerekiyor" dedi.

TEDARİK ZİNCİRİNİ ETKİLEYECEK ADIMLARDAN KAÇINMALI

Ahmet Bayraktar, darbe girişimine yönelik soruşturma nedeniyle bazı şirket sahiplerinin de gözaltına alındığını belirterek işlemlerin tedarik zincirini etkilemeden sürmesi
gerektiğini belirtti.

Bayraktar, "Bazı iş adamlarına dair bazı gözaltı soruşturma haberleri olduğunu biliyoruz. Bu firmaların ticari hayatının tedarik zincirini etkilememesi lazım. Buna titizlikle yaklaşılması lazım... küçük bir tedarikçinin sahibi gözaltında. bu firmalar küçük olmakla beraber etkisi büyük olabilir" dedi.  • Yasal Uyarı

    finanstrend.com, İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı olan Finanstrend İnternet Hizmetleri Ltd Şti tarafından hazırlanmaktadır. Veriler gecikmelidir. finanstrend.com verilerin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulasması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerden oluşan herhangi bir zarardan finanstrend.com sorumlu değildir. BİST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindenki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve/veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BİST sorumlu değildir. Finansal veriler Matriks araciligiyla saglanmaktadir. BİST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

    BİST Uyarı