SANAL PORTFÖYÜM
ABD Doları
3.9206 0.64
Euro
4.8175 0.41
Döviz Sepet
4.37 0.52
Euro-dolar
1.2288 -0.14
Sterlin-dolar
1.39 0.05
Dolar-yen
106.02 -0.30
Altın
1314.45 -0.13
Altın Gramı
165.69 0.51
Brent Petrol
66.11 1.71
Gümüş
16.34 -0.37
Ziraat Bankası reel sektörü desteklemeyi sürdürüyor

Ziraat Bankası reel sektörü desteklemeyi sürdürüyor


Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ekonomideki yavaşlayama rağmen reel sektörü desteklemeyi sürdüreceklerini, düşük tutmaya çalıştıkları kredi

faizlerinin ise kaynak maliyetiyle yakından bağlantılı olduğunu belirtti.Aydın, bugün yapılan basın toplantısında Türkiye ekonomisinde büyümenin yavaşlamakta olmasına rağmen bir kriz ortamı bulunmadığını ifade etti.Aydın, toplam kredilerin yüzde 75'inin reel sektör tarafından kullanıldığını ancak kredilerin ülke ekonomisinin üretim kapasitesini artıracağını belirterek, "Gerek kamu-özel işbirlikleri ile gerek özelleştirmeden gerekse de üretim kapasite artışı amacıyla yapılan (yatırımların)... karşılığı önümüzdeki dönemlerde alınacaktır. Ülkemiz, ağırlıkla yatırım, ara mal ve enerjiye yatırım yapmaktadır" dedi.Ziraat Bankası'nın kredi faizlerini düşük tutmak için çalıştığını belirten Aydın, kredi faizlerinin mevduat gibi kaynak maliyetinin yanı sıra kamusal yükler ve sermaye maliyetine bağlı olduğuna dikkat çekti.Aydın, uluslararası bankacılık düzenleme uygulamalarının  Türkiye koşullarına uygun şekilde düzenlenmesi çağrısında bulunarak, "Öz kaynak, en önemli cephanemiz olup kredi verme kabiliyetimizi belirliyor. Basel uygulamalarının, ulusal inisiyatifler kullanılarak bünyemize uygun olacak şekilde düzenlemesi gerekmektedir" dedi.

    

Kredi yeniden yapılandırma mevzuatıKredi borçlarının geri ödemede zorlanan müşterilerinin iş faaliyetlerini engellemeyecek ve mevzuatın izin verdiği ölçüde yeniden yapılandırdıklarını belirten Aydın, bugüne kadar 5.4 milyar liralık kredinin yeniden yapılandırıldığını ifade ederken, mevzuatın bu süreci desteklemesi gerektiğine de dikkat çekti.Aydın, "Canlı krediden yapılandırmaları düzenleyen BDDK mevzuatında... kurumsal kredilerin mevzuatında hiçbir düzenleme olmaması büyük eksikliktir. Farklı nedenlerle bireysel öne çıktı ama bu durum sektörü kurumsal kredilerin yapılandırmasından uzaklaştırıyor. Özellikle de, aynı firmadan alacaklı olan birden fazla bankanın müşterek yapılandırma uygulamasına yönelik mevzuat eksikliği, pratikte ciddi sorunlara neden oluyor" dedi.


bankakredi
  • Yasal Uyarı

    finanstrend.com, İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı olan Finanstrend İnternet Hizmetleri Ltd Şti tarafından hazırlanmaktadır. Veriler gecikmelidir. finanstrend.com verilerin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulasması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerden oluşan herhangi bir zarardan finanstrend.com sorumlu değildir. BİST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindenki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve/veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BİST sorumlu değildir. Finansal veriler Matriks araciligiyla saglanmaktadir. BİST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

    BİST Uyarı