SANAL PORTFÖYÜM
ABD Doları
3.9834 1.22
Euro
4.9186 1.51
Döviz Sepet
4.45 1.36
Euro-dolar
1.2353 0.42
Sterlin-dolar
1.41 0.28
Dolar-yen
104.75 -0.51
Altın
1348.15 1.44
Altın Gramı
172.44 2.55
Brent Petrol
70.27 2.09
Gümüş
16.57 1.08
Türkiye Varlık Fonu Yönetim A.Ş’nin başına Mehmet Bostan atandı.

Türkiye Varlık Fonu Yönetim A.Ş’nin başına Mehmet Bostan atandı.


Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketinin Kurulmasına ilişkin 19 Ağustos 2016 tarihli 6741 sayılı kanun ile kurulan Şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğüne Mehmet BOSTAN atandı.Türkiye Varlık Fonunun gelişim sürecini değerlendirmeden önce Ulusal Varlık Fonları nedir? Nasıl ortaya çıktıkları ve Türkiye Varlık Fonuna duyulan ihtiyacı ve sağlayacağı faydaları aşağıda kısaca özetlersek´Varlık Fonu Nedir?Ulusal Varlık Fonları; hükümetler tarafından ellerinde bulunan varlıkların kontrolü, yönetimi ve geliştirilmesi ile yurtdışı yatırım yapmak dahil, çeşitli yatırım stratejileri oluşturmak amacıyla kurulan özel amaçlı yatırım fonları veya varlıklardır.Nasıl Ortaya Çıktı, Gelişim Süreci Nedir?Uluslararası para sisteminde ve finans sektöründe giderek daha fazla önem kazanmaya başlayan ulusal varlık fonlarının ilk örnekleri 1950’li yıllara dayanmakla birlikte söz konusu fonların dünya çapındaki toplam büyüklükleri, geçtiğimiz son 15-20 yıllık dönemde artış göstermiştir. Yaşanan ekonomik ve finansal krizler, artan şehirleşme oranı, dünya ekonomik merkezinin AB ve ABD’den Asya’ya kayması, doğal kaynakların kıtlığı gibi etkenler 2000 yılların başından itibaren altyapı yatırımlarının önemini arttırmış ve bu çerçevede ulusal varlık fonları çok büyük önem kazanmıştır.Bu fonlar dünyada neden önemli hale geldi sorusunu sorduğumuzda, ülkeler bazında farklı amaçlara yönelik olarak kurulmakla birlikte, genel olarak, küresel ekonomik sistemde istikrara, ülke ekonomilerinin gelişimine ve kalkınmasına kaynak sağlamaktadırlar.Varlık fonları sayesinde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin aralarındaki farkın kapanmaya ve zenginliklerin dengelenmeye başladıkları görülmektedir. Bir zamanlar yabancı portföy yatırımcılarını pasif olarak çekebilen gelişmekte olan ülkeler UVF’ler sayesinde artık uluslararası finansal pazarlarda önemli ve aktif birer oyuncu haline geldikleri gibi, döviz ve hisse senedi piyasalarını artan bir şekilde etkilemeleri açısından dikkatle takip edilmeye başlandığını söyleyebiliriz.Öte yandan, dünyadaki düşük reel faiz ortamında daha yüksek getiri ve uzun vadeli yatırım için varlık arayan uluslararası kurumsal yatırımcılar açısından önemli bir seçenek olduklarını ve gelişmekte olan ülkelerin kurdukları varlık fonlarıyla özellikle altyapı projelerine önemli miktarda yatırım çektikleri de bir gerçek.Halihazırda dünyada mevcut 82 ulusal yatırım fonu 7,4 Trilyon Dolarlık bir kaynağı yönetiyor. 2009’da bu rakam 3,2 Trilyon Dolar mertebesindeydi, 2020 yılında ise bugünkü miktarın iki katına çıkarak 15 Trilyon Dolar olacak. Bu da gösteriyor ki, bu fonlar gelecekte de global ekonomiye yön veren, önemli bir enstrüman olma işlevlerini devam ettireceklerdir.

Türkiye Varlık Fonuna Neden İhtiyaç Duyulmuştur ?Türkiye, siyasi olarak zor bir coğrafyada, her yıl ortalama %1,3 oranında artan nüfusuyla, kaliteli ve sürdürülebilir büyümeyi yakalamaya çalışan ve yapısal çözümler üretmek zorunda olan bir ülkedir. Cumhuriyetimizin 100 yılı için belirlenen ekonomi ve dış politika hedefleri; global piyasalardaki şoklara dayanıklı, istikrarlı ve yüksek oranda büyüyen, marka değeri yaratabilen bir ekonomiyi zorunlu kılmaktadır.Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu yatırımların yapılması ve istikrarlı büyüme seviyesinin elde edilmesi için elde edilen kaynakların bir bölümünün yönetiminin tek elde toplanarak, getirisi daha yüksek, tasarruf eksikliğini giderecek ve ülke ekonomisi açısından stratejik sektörlere finansman sağlayacak yatırım alanlarında değerlendirilmesi ihtiyacı söz konusudur ve bu fon ile bu ihtiyaç giderilebilecektir. Aynın zamanda konjonktürel şoklara karşı, bölgesel krizlere karşı ekonomimizi daha da dayanıklı hale gelmesi sağlanacaktır.

Türkiye Varlık Fonu Ne Fayda Sağlayacaktır?• Ulusal Varlık Fonu ile devlet bütçesi, ihracat ve diğer gelir / giderde oluşacak değişimden korunacak, sosyo-ekonomik gelişimler fonlanacak,

• Stratejik önemi olan şirketler ve/veya ülke ekonomisi açısından önemli sektörlere/yatırımlara finansman sağlanacaktır.

• Türkiye’de varlıkların menkulleştirilerek finansman oluşturması ile ülke kredibilitesi iyileştirilecek ve kamu kesimi borçlanma oranını arttırmadan hem ulusal hem de uluslararası piyasalardan fon elde edilecektir.

• Ülke ekonomisi açısından önemli sektörlerin sürdürülebilirliği için finansal disiplinin artırılması ve gerektiğinde satın almalarla küresel ölçekli şirketlere dönüştürülebilecektir.

• Greenfield ya da devam eden projeler için, proje tahvili çıkartılması ile finansman sağlayıcı rolü üstlenecektir.

• Şeffaf ve güçlü kurumsal altyapısı ile uluslararası yatırımcıların Türkiye’de doğrudan yatırım yapmalarını teşvik edecektir.


finansvarlık fonu
  • Yasal Uyarı

    finanstrend.com, İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı olan Finanstrend İnternet Hizmetleri Ltd Şti tarafından hazırlanmaktadır. Veriler gecikmelidir. finanstrend.com verilerin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulasması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerden oluşan herhangi bir zarardan finanstrend.com sorumlu değildir. BİST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindenki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve/veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BİST sorumlu değildir. Finansal veriler Matriks araciligiyla saglanmaktadir. BİST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

    BİST Uyarı