SANAL PORTFÖYÜM
ABD Doları
3.7906 0.21
Euro
4.6614 -0.11
Döviz Sepet
4.23 0.03
Euro-dolar
1.2297 -0.23
Sterlin-dolar
1.40 0.13
Dolar-yen
106.85 0.15
Altın
1328.71 -0.21
Altın Gramı
161.93 0.01
Brent Petrol
67.31 1.72
Gümüş
16.54 -0.51

TCMB kredi kartlarında azami faizi düşürdü


Türk Lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara ödenen faiz/nema oranlarını belirleme yöntemini değiştiren Merkez Bankası (TCMB) ayrıca kredi kartlarında uygulanabilecek azami faiz oranlarını da aşağı çekti.TCMB'den hafta sonu yapılan açıklamada, "1 Ocak 2017 tarihinden itibaren üç ayda bir ödenecek faiz/nema oranı bankamız bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının 400 baz puan eksiği olarak belirlenecektir" denildi.TCMB bugüne kadar mevduat ve özkaynak toplamının brüt krediye oranlarını göz önünde bulundurularak bankalara ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin  300 ila 500 baz puan altında bir faiz ödemesi gerçekleştiriyordu. Bugüne kadarki sistem rasyolara göre daha düşük oranda kredi veren bankaya, daha yüksek bir oranla kredi veren bankaya göre TL cinsi ZK'larda daha yüksek bir faiz oranı vermek yani kredilerdeki hızlı artışları engellemek üzerine kurulmuştu.İlgili dönemde TCMB sistemin amacını "Dengeli büyümeyi ve yurt içi tasarrufları güçlendirmek" sözleriyle açıklarken bu dönemde ithal odaklı tüketimin dolayısıyla cari açığın azaltılması gerekliliği tartışılıyordu. İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, "Bu adımı şu şekilde okuyoruz: Eski uygulamada sektör ortalamasından daha az kredi veren kurumlara daha yüksek faiz ödeyen TCMB, 2017 itibariyle bankaları daha yüksek munzam faizi almak için daha fazla kredi vermeye teşvik ediyor" dedi ve ekledi:"Kredi faizlerine uygulanacak indirim de hesaba katıldığında TCMB kredi hacmini ve tüketim harcamalarını artırarak büyümeyi desteklemeyi amaçladığı söylenebilir. Mevcut konjünktürde faiz indirimlerinin oldukça zorlaştığı dikkate alındığında TCMB'nin önümüzdeki dönemde munzam karşılık oranları ve rezerv opsiyon katsayısı değişiklikleri gibi faiz dışı enstrumanlarla parasal gevşemeyi devam ettirerek büyümeyi desteklemeyi amaçladığını düşünüyoruz."TCMB verilerine göre Cuma günü itibarıyla bu faiz oranı yüzde 2.82 yüzde ila yüzde 4.82 seviyelerinde gerçekleşti. Mevcut yüzde 7.5 seviyesindeki politika faizi göz önüne alındığında 2017 başından itibaren bankalar yüzde 3.5 seviyesinde sabit getiri elde edecekler. 

    

Kredi kartı azami faizleri indirdiÖte yandan TCMB'den haftasonu yapılan bir diğer açıklama ile bankaların kredi kartlarına uygulayabilecekleri azami faiz oranları da TL için yüzde 2.02'den yüzde 1.84'e çekildi. TCMB açıklamasında "Türk Lirası ve yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında indirim yapılmıştır. 1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak üzere kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranları Türk lirası için yüzde 1.84, yabancı para için yüzde 1.47, aylık azami gecikme faiz oranları Türk lirası için yüzde 2.34, yabancı para için yüzde 1.97 olarak belirlenmiştir" denildi.TCMB ayrıca son dönemdeki ekonomik gelişmeler ve piyasa koşulları dikkate alınarak, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarının hesaplama yöntemi de değiştirdiğini açıkladı. Açıklamada "Yeni yönteme göre kredi kartı azami faiz oranları, ihtiyaç kredisi faiz oranları ile kredi kartlarının

taşıdığı ilave riskler ve maliyetler dikkate alınarak belirlenecektir" denildi.Maliye Bakanı Naci Ağbal Cuma günü Reuters'da yer alan açıklamalarında ekonominin yavaşladığının farkında olduklarını ve hükümet olarak para politikası dahil tüm enstrümanları kullandıklarını söylemişti. Ağbal Maliye Bakanlığı'nın bazı vergi adımları üzerinde çalıştığını da belirterek mali disiplini dikkate alarak geçici vergi indirimlerinin yapılabileceğini söyledi. Başta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olmak üzere siyasiler Türkiye'deki faizlerin yatırımı engelleyecek düzeyde yüksek olduğunu belirterek bankaları ve TCMB'yi zaman zaman faiz indirimlerine çağırıyorlar. Bankalar ise son dönemde bu çağrılara çeşitli indirimlerle karşılık verdiler. Başbakan Binali Yıldırım Kasım ayı başıunda Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın başkanlığında bankacılık heyetini Çankaya köşkünde kabul etmiş ve toplantıya birçok banka CEO'su katılmıştı. Yıldırım toplantıda bankaları daha çok kredi vermeye ve ekonomik faaliyeti desteklemeye devam etmeye davet ederken bankalar ise büyümenin hızlandırılmasına daha fazla katkı sağlamak için neler yapılabileceğine ilişkin bazı önerileri başbakana sunmuşlardı.


  • Yasal Uyarı

    finanstrend.com, İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı olan Finanstrend İnternet Hizmetleri Ltd Şti tarafından hazırlanmaktadır. Veriler gecikmelidir. finanstrend.com verilerin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulasması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerden oluşan herhangi bir zarardan finanstrend.com sorumlu değildir. BİST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindenki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve/veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BİST sorumlu değildir. Finansal veriler Matriks araciligiyla saglanmaktadir. BİST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

    BİST Uyarı