SANAL PORTFÖYÜM
ABD Doları
3.7906 0.21
Euro
4.6614 -0.11
Döviz Sepet
4.23 0.03
Euro-dolar
1.2297 -0.23
Sterlin-dolar
1.40 0.13
Dolar-yen
106.85 0.15
Altın
1328.71 -0.21
Altın Gramı
161.93 0.01
Brent Petrol
67.31 1.72
Gümüş
16.54 -0.51
Oto ve hafif ticari pazarı 2016'da %1.6 artışla 983,720 adet

Oto ve hafif ticari pazarı 2016'da %1.6 artışla 983,720 adet


Oto ve hafif ticari pazarı 2016'da %1.6 artışla 983,720 adet. Pazarda 2017'de %10'un üzerinde daralma bekleniyor.Vergi artışları beklentisiyle öne çekilen talebin ve kampanyaların etkisiyle yıl sonunda hızlanarak yüzde 1.6 artan ve rekor kıran otomobil ve hafif ticari araç pazarının 2017'de ise yüzde 10'un üzerinde daralması bekleniyor.Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2016'da yüzde 1.6 artışla 983,720 adet ile rekor kırdı. Pazarın 2016'daki seyrini ve gelecek yıla dair beklentilerini Reuters ile dün akşam yaptığı söyleşide değerlendiren ODD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, TL'nin dolar ve euro karşısındaki değer kaybının yeni yılda fiyatlara yansıması ve buna paralel güç kaybedeceği tahmin edilen talep ile birlikte pazarda daralma beklediklerini ifade etti.Bayraktar, "Kur artışı fiyatlara mecburen yansımaya başlayacak. Bu da talebe yansıyacak. Şu anda biz zaman zaman anket yapıyoruz, seneye beklenti otomotiv ve hafif ticari araç toplamında 875,000 civarında" dedi.Bu beklenti pazarda yüzde 11 daralma öngörüldüğünü gösteriyor.Filo satışlarının otomobil pazarında ağırlığının giderek arttığını ve geçen yıl yüzde 50 civarına geldiğini belirten Bayraktar, bu ağırlığın bu yıl da sürmesini beklediğini ifade etti.Bayraktar, "Filonun oranı bu sene binek araçta aşağı yukarı yüzde 50 civarında gerçekleşti... (2017'de) bu seneki yüzdesinden aşağı olmaz" dedi. Filo satışlarındaki ivmenin geçen 2-3 yılda hızlandığını belirten Bayraktar sadece şirketlerin değil, bireysel tüketicilerin de filolardan araç kiralamaya yöneldiğine dikkat çekti.Bayraktar Kasım ayı sonunda yürürlüğe giren otomobilden alınan özel tüketim vergisindeki artış sonrası tüketicinin daha küçük motor hacimli ve ortalama fiyatı daha düşük araçlara kayacağına dikkat çekerek, "Toplam satış rakamı dışında da model ve segmentler arasında kayış olacak. Her segmentte bir alt segmente iniş olacak" dedi.

    

YIL SONU VE ARALIK VERİLERİOtomobil ve hafif ticari araç satışları tüketici güvenini etkileyen darbe girişimi ve kurdaki keskin hareketlere rağmen 2016'da, rekor kırdığı 2015 seviyelerinin de üzerinde çıktı.Pazarın ÖTV'nin artırılacağı beklentisiyle tüketici talebinin öne çekildiği 2016 Kasım ayında tarihsel bazda yılın o ayı için en iyi performansı gösterdiğine dikkat çeken uzmanlar ve sektör yetkilileri ayrıca TL'nin dolar ile euro karşısında yüzde 10'u aşan değer kaybının yeni yılda fiyatlara yansıyacağı beklentisiyle yılın son iki ayında satışların güçlü seyir izlediğini belirtiyorlar.ODD verilerine göre yıllık satışlarda otomobil ve hafif ticari araç kırılımına bakıldığında otomobil satışları yüzde 4.3 artışla 756,938 adede yükseldi. Hafif ticari araç satışları ise yılın tamamında yüzde 6.5 azalarak 226,782 adede indi.Satışların geleneksel olarak yıl sonu kampanyalarının etkisiyle en yoğun olduğu Aralık ayında otomobil ve hafif ticari araç pazarı yüzde 9.1 azalarak 141,912 adet oldu.   Aralık ayı satışları bir önceki yıl aynı döneme göre düşüş kaydetse de, 2016 yılının en yüksek aylık satış rakamına

ulaşıldı.Otomobil satışları Aralık ayında yüzde 5.5 azalarak 141,912 adede, hafif ticari araç satışları ise yüzde 19 daralarak 33,868 adede indi.

     


  • Yasal Uyarı

    finanstrend.com, İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı olan Finanstrend İnternet Hizmetleri Ltd Şti tarafından hazırlanmaktadır. Veriler gecikmelidir. finanstrend.com verilerin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulasması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerden oluşan herhangi bir zarardan finanstrend.com sorumlu değildir. BİST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindenki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve/veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BİST sorumlu değildir. Finansal veriler Matriks araciligiyla saglanmaktadir. BİST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

    BİST Uyarı