SANAL PORTFÖYÜM
ABD Doları
3.9206 0.64
Euro
4.8175 0.41
Döviz Sepet
4.37 0.52
Euro-dolar
1.2288 -0.14
Sterlin-dolar
1.39 0.05
Dolar-yen
106.02 -0.30
Altın
1314.45 -0.13
Altın Gramı
165.69 0.51
Brent Petrol
66.11 1.71
Gümüş
16.34 -0.37
Çavuşoğlu,yeni ABD yönetimi ve AB'den beklentilerini açıkladı

Çavuşoğlu,yeni ABD yönetimi ve AB'den beklentilerini açıkladı


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, her yıl Ocak ayında yapılan ve Türkiye'nin yeni yılda dış politikadaki hedeflerinin ve önceliklerinin belirlendiği Büyükelçiler Konferansı'nda 2017'de "FETÖ (Fethullahçı Terör Örgütü)" ile mücadelenin öncelikli konulardan biri olacağını belirtirken, Türkiye'nin yeni ABD yönetiminden ve AB ülkelerinden beklentilerini ve bu çerçevede belirlenecek politikaları anlattı. Türkiye'nin yurtdışında ve merkezde görevli tüm büyükelçilerinin katıldığı, bu yıl teması "2023'e Doğru: Milli Değerler ve Küresel Hedefler" olarak belirlenen ve hafta boyunca devam edecek olan 9. Büyükelçiler Konferansı Çavuşoğlu'nun açılış konuşması ile başladı. "Türkiye, Türkiye'den büyüktür. Dış politikamız da bu gerçeği hakkıyla temsil etmek zorundadır. Bugün her meselede Türkiye'nin kalıcı sonuç odaklı çözüm önerileri vardır" diyen Çavuşoğlu, "Ne yazık ki Türkiye'nin iddiasını eleştiren, sabote etmeye çalışanlar var... İçeride ve dışarıda Türkiye'nin hedeflerine ilerlemesini durdurmak isteyenlere kötü bir haberimiz var. İsteseniz de istemeseniz de Türkiye ilerlemesine devam edecek" dedi. Bu yılın Türkiye için zor bir yıl olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, bu çerçevede 15 Temmuz'daki darbe girişimine de vurgu yaptı ve "15 Temmuz darbe girişimi dış politikamızı da hedef alan bir ihanet hareketiydi. Bu darbe girişiminin faili olan FETÖ ile mücadele de dış politikamızın en önemli, en öncelikli başlığıdır" dedi."Bu hain örgüt bulundukları tüm ülkeler için tehdittir, tüm dost ülkeleri uyarıyoruz" diyen Çavuşoğlu, "Bakanlığımıza da hile ile girmiş FETÖ'cü hainler vardı. Bunları içimizden çıkarmak için itinalı bir çaba gösterdik ve 440 personelin bakanlıkla ilişkisini kestik" dedi. Çavuşoğlu, "FETÖ" olarak nitelendirilen Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in ABD'den Türkiye'ye iade edilmesi sürecini 2017 yılında da yakından takip edeceklerini söyledi. 

        

YENİ ABD YÖNETİMİ VE AB'DEN BEKLENTİLERÇavuşoğlu konuşmasında özellikle ABD ve AB ile ilişkiler konusuna özel bir vurgu yaparak, Türkiye'nin her ikisinden beklentilerini anlattı. "ABD ile ilişkileri değişik yönetimler altında geliştirdik, NATO'daki işbirliğimiz ortaklığımıza ayrı boyut katıyor. İlişkilerimizi yeni yönetim döneminde de aynı anlayışla

karşılıkla menfaatler temelinde geliştirmek istiyoruz. ABD'nin önceki dönemde yapılan bazı hataları sürdürmeyeceğine inanıyoruz" diyen Çavuşoğlu, Türkiye'nin ABD'den beklentilerini şu sözlerle anlattı:"ABD'den iki beklentimiz var, birincisi FETÖ elebaşının iadesi, ikincisi de YPG ile işbirliğine son verilmesi; bu iki haklı beklentimizin karşılanması ilişkilerin geleceği açısından çok önem taşıyor."Türkiye ABD'de yaşayan Gülen'in iadesi için ilgili dosyaları ABD'ye iletmiş ve iade talebinde bulunmuştu. Türkiye, ABD'nin Suriye'de İslam Devleti ile mücadele ettiğini belirterek, destek verdiği Kürt gruplar PYD ve silahlı kanadı YPG'yi PKK ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle "terör örgütü" olarak nitelendiriyor ve ABD'nin bu gruplarla işbirliği yapmasına karşı çıkıyor Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini de değerlendiren Çavuşoğlu, "AB liderleri şunu görmeli: Bugünkü Avrupa'da bizim de emeğimiz ve katkımız var.. Türkiyesiz bir AB eksik kalacaktır.... Avrupa bu yolda devam ederse hastalanır. Avrupalı dostlara şunu söylüyoruz: Sürekli evrensel değerlerden geri adım atamazsınız" dedi. Türkiye ve AB'nin geçen yıl Mart ayında düzensiz göç ve vize serbestisi konusunda bir anlaşma yaptığını hatırlatan Çavuşoğlu, Türkiye'nin bu anlaşma çerçevesinde verdiği sözleri tuttuğunu söyledi. "AB ise verdiği sözleri henüz tutmadı. Bırakın sözleri, müzakerelerin askıya alınmasını isteyecek kadar ileri gidenler var" diyen Çavuşoğlu, "AB'den beklentimiz PKK, FETÖ ve diğer terör örgütleri ile mücadelede samimi tutum sergilemesi ve vatandaşlarımız için vize serbestisinin bir an önce sağlanması; Ab süreci önündeki yapay engellerin kaldırılarak yeni fasılların açılması" dedi.  AB'nin 50 yılı aşkın bir süredir Türkiye'yi beklettiğini belirten Çavuşoğlu,  AB'ye "Bizi dışlamayın, dışlayamazsınız. Ekonomik ve siyasi alanda birlikte düşünmemiz ve çalışmamız gerekiyor. Türkiye'nin dış politikası Schengen ve Şanghay arasında sıkışmayacak kadar zengindir" diye seslendi. Çavuşoğlu, Türkiye'nin bu hafta Cenevre'de yapılacak Kıbrıs konferansında bu sorunun çözümüne yönelik yapıcı tutumunu sürdüreceğini de kaydetti. Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler bağlamında Suriye, Irak, Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkeleri ile ilişkilere de değinen Çavuşoğlu, Suriye'deki gelişmelere ilişkin ise "Suriye için Astana'da yapılan görüşmelerden somut sonuç çıkmasını ümit ediyoruz... Suriye'nin toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini desteklemeye devam edeceğiz, bu yangını söndürmeye kararlıyız... Kısa süre içinde El Bab'ı da teröristlerden temizleyeceğiz" dedi. Türkiye ve Rusya'nın girişimleriyle Suriye'nin genelinde ateşkes ilan edilmesinin ardından 23 Ocak'tan itibaren Astana'da Suriye yönetimi ve muhaliflerin temsilcilerinin barış görüşmeleri için biraraya gelmeleri planlanıyor.


  • Yasal Uyarı

    finanstrend.com, İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı olan Finanstrend İnternet Hizmetleri Ltd Şti tarafından hazırlanmaktadır. Veriler gecikmelidir. finanstrend.com verilerin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulasması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerden oluşan herhangi bir zarardan finanstrend.com sorumlu değildir. BİST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindenki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve/veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BİST sorumlu değildir. Finansal veriler Matriks araciligiyla saglanmaktadir. BİST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

    BİST Uyarı