SANAL PORTFÖYÜM
ABD Doları
3.7760 -1.37
Euro
4.6289 -0.52
Döviz Sepet
4.20 -0.66
Euro-dolar
1.2259 0.30
Sterlin-dolar
1.40 0.77
Dolar-yen
110.76 0.08
Altın
1335.33 0.26
Altın Gramı
162.10 -0.62
Brent Petrol
68.67 -0.07
Gümüş
17.05 0.17
ABD ile ticaret savaşı yaklaşırken Çin 2009'dan beri en ağır ihracat düşüşünü yaşıyor

ABD ile ticaret savaşı yaklaşırken Çin 2009'dan beri en ağır ihracat düşüşünü yaşıyor


Çin'in dev ihracat motoru, küresel talebin yavaşladığı ve ABD ile ticaret savaşları ihtimalinin büyüdüğü bir ortamda, 2015'te olduğu gibi geçen yıl

da tekledi.Çin'in yöneticileri, bir hafta sonra, Donald Trump'ın  başkanlık kampanyasında söz verdiği gibi, başkanlığının ilk gününde Beijing'i "kur manipülatörü" ilan edip etmeyeceğini ve ardından da yüksek gümrük vergilerini devreye sokup sokmayacağını görecekler. Trump yönetimi hemen böyle önlemlere yönelmese de,  analistlere göre ABD ile Çin'in ticari ve siyasi ilişkilerinin bozulması tüm dünyada ihracatçıların ve yatırımcıların güvenini zedeleyecek.Dünyanın en büyük ticaretine sahip olan Çin'de bugün açıklanan 2016 verilerine göre ihracat  yüzde 7.7, ithalat da yüzde 5.5 düştü.  İhracattaki düşüş,  peş peşe ikinci yılda da bir azalmayı ve 2009 küresel krizinden bu yana en kötü veriyi gösteriyor.Çin gümrük idaresi, eğer Trump'ın iktidara gelişi ve başka önemli siyasi gelişmeler, alınacak korumacı önlemler yüzünden Çin ihracatının büyümesini engellerse,  bu yıl dış ticaretin canlandırılmasının çok zor olacağını söyledi.Gümrük idaresi sözcüsü Huang Songping, "Küreselleşme karşıtı eğilimler tüm dünyada giderek daha belirgin hale geliyor ve Çin bu eğilimin en büyük kurbanı olacak. .. Trump başkanlığa geldikten sonra dış ticaret politikasını  çok dikkatle izleyeceğiz" dedi. Trump 20 Ocak'ta başkanlık görevine başlayacak.ABD gümrük verileri Çin'in ABD ile ticaretinde 2015 yılında 366 milyar dolar fazla verdiğini gösteriyor. Trump bu veriyi Çin'i müzakere masasına getirip taviz vermeye zorlamak için kullanabilir Bu görüş, Bank of America Merrill Lynch ekonomistlerinin son dönemde hazırladığı bir araştırmada yer aldı.Bir ülke ticaretinin  sürekli olarak ABD aleyhine yılda 20 milyar doları aşkın fazla vermesi, ABD Hazine bakanlığının bu ülkeyi "kur manipülatörü" ilan etmesi için gereken üç şarttan biri.Her ne kadar Çin kendi verilerine göre ticaret fazlasının 2016'da 260.91 milyar dolardan 250.79 milyar dolara düştüğünü gösterecekse de, ABD bunu pek de ciddiye almayabilir. ANZ hazırladığı bir notta, "Kaygımız Trump'ın Çin ile ticarete karşı tavrının Çin'in ihracatında uzun vadeli bir yapısal zayıflık yaratmasıdır" dedi."Trump'ın politikaları muhtemelen  Amerikan şirketlerinin tesislerini Çin'den çıkarmalarını gerektirecek..." BofA Merrill Lynch Küresel Araştırma Raporunda şöyle deniliyor:"Çin, 1980'lerde Japonya'nın  otomobil ihracatında yaptığı gibi  boyun eğip ihracat kısıtlamalarını kendi eliyle getirmek yerine, önce "kur manipülatörü" yaftasına Uluslararası Para Fonu nezdinde itiraz edecektir ancak hemen saldırgan bir misillemeye  gitmeyecektir."

    

    


  • Yasal Uyarı

    finanstrend.com, İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı olan Finanstrend İnternet Hizmetleri Ltd Şti tarafından hazırlanmaktadır. Veriler gecikmelidir. finanstrend.com verilerin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulasması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerden oluşan herhangi bir zarardan finanstrend.com sorumlu değildir. BİST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindenki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve/veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BİST sorumlu değildir. Finansal veriler Matriks araciligiyla saglanmaktadir. BİST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

    BİST Uyarı