SANAL PORTFÖYÜM
ABD Doları
3.9834 1.22
Euro
4.9186 1.51
Döviz Sepet
4.45 1.36
Euro-dolar
1.2353 0.42
Sterlin-dolar
1.41 0.28
Dolar-yen
104.75 -0.51
Altın
1348.15 1.44
Altın Gramı
172.44 2.55
Brent Petrol
70.27 2.09
Gümüş
16.57 1.08
Çin 2017'de yüzde 6.5 civarında ekonomik büyüme hedefleyecek

Çin 2017'de yüzde 6.5 civarında ekonomik büyüme hedefleyecek


Çin, geçen yıl yüzde 6.5 ile yüzde 7 arasında olan ekonomik büyüme hedefini bu yıl yüzde 6.5 civarına düşürerek, büyümeyi destekleyici politikalar yerine borçlanma ve konut piyasasındaki riskleri sınırlayıcı politikalar uygulamaya çalışacak.



Dört ayrı kaynağın verdiği bilgiye göre büyüme hedefleri Aralık ayı ortasında kapalı kapılar ardında yapılan Merkez Ekonomik Çalışma Konferansı'nda belirlendi. 



Ekonomi politikaları danışmanı olan bir kaynak, "Hedef yüzde 6.5 civarında olacak, yani bundan biraz daha yavaş bir büyümeye göz yumulabileceğine işaret ediyor" dedi.



Çin hükümetinin kamu ile ilişkilerini yöneten Devlet Konseyi Enformasyon Dairesi bu konunda sorulara cevap vermedi.



Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin geçen yıl büyük ihtimalle yüzde 6.7 ile hükümetin hedef aralığının orta noktasında büyüdü. Ancak ülkenin merkezi planlama kurumu 10

Ocak'ta bu yıl ekonomi üzerinde giderek artan sayıda belirsizlik bulunduğunu belirtti.



Kamu bankalarının verdikleri kredilerde ve kamu harcamalarında gidilen artışlar gibi ekonomik büyümeyi destekleyici politikalar, siyasi liderlerde endişe yaratıyor. Ülke yöneticileri karşı bir önlem alınmazsa hem yüksek borçluluk hem de konut piyasasında balon oluşacağından ve finansal istikrarı tehdit edeceğinden kaygılanıyor.



Kaynaklar, merkez bankasının yeni belirlediği "ihtiyatlı ve nötr" politika duruşuna göre piyasa faizlerini artıracak şekilde çalışacağını belirttiler. Böylece gevşek kredi koşulları

sıkılaştırılacağı gibi para birimi yuanın değerini düşürmeye de yardımcı olacak.



Ekonomi politikaları hakkında bilgi sahibi ikinci bir kaynak, "Riskleri kontrol altına almaya daha fazla önem verdiler. Para politikası biraz daha sıkılaştırılabilir" dedi.



Ancak kaynak, yapılan bu değişiklileri sonbahar aylarında toplanacak olan ve üst düzey görev değişikliklerinin yapılacağı Komünist Parti kongresi öncesinde "ince ayar" olarak niteledi.



Aynı kaynak, "Partinin 19. Kongresi öncesinde ekonomik büyümeyi aynı seviyede tutmaya çalışıyorlar" dedi.


çinekonomi
  • Yasal Uyarı

    finanstrend.com, İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı olan Finanstrend İnternet Hizmetleri Ltd Şti tarafından hazırlanmaktadır. Veriler gecikmelidir. finanstrend.com verilerin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulasması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerden oluşan herhangi bir zarardan finanstrend.com sorumlu değildir. BİST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindenki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve/veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BİST sorumlu değildir. Finansal veriler Matriks araciligiyla saglanmaktadir. BİST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

    BİST Uyarı