SANAL PORTFÖYÜM
ABD Doları
3.9206 0.64
Euro
4.8175 0.41
Döviz Sepet
4.37 0.52
Euro-dolar
1.2288 -0.14
Sterlin-dolar
1.39 0.05
Dolar-yen
106.02 -0.30
Altın
1314.45 -0.13
Altın Gramı
165.69 0.51
Brent Petrol
66.11 1.71
Gümüş
16.34 -0.37

KHK kamu bankalarına yapılacak ödemeleri kapsamıyor


Kamu kurumlarının yabancı para cinsinden alacaklarına 2 Ocak'taki kurdan tahsil imkanı getiren kanun hükmünde kararname (KHK) kamu bankalarının alacaklarını

kapsamayacak. Reuters'a bilgi veren üst düzey bir ekonomi yetkilisi, "Resmi Gazete'de dün yayımlanan KHK kamu bankalarına yapılacak ödemeleri kapsamıyor" dedi.Kamu kurumlarının, yabancı para cinsinden yurtiçi ödeme yükümlülüğü olan alacaklarına, borçlunun talebi üzerine 2 Ocak TCMB döviz alış kurundan, yıl sonuna kadar TL olarak tahsil edebilme hakkı dün yayımlanan KHK ile getirilmişti. [nL5N1FD3BQ]Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yer alan 683 nolu KHK'nin "TL ile yapılacak tahsilat" başlıklı ilgili bölümünde şöyle denildi:  "Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu'na tabi tüm kamu idareleri ve bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, 233 sayılı KİT'ler Hakkında KHK'ye tabi kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklar, 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun çerçevesinde özelleştirme programında bulunan ve sermayesinin yarısından fazlası kamuya ait işletmeci kuruluşlar, TMSF ve sermayesinde doğrudan veya dolaylı olarak kamu payı olan özel kanunlar ile kurulmuş anonim ortaklıklar, niteliğine bakılmaksızın yabancı para cinsinden yurtiçi ödeme yükümlülüğü olan alacaklarını, borçlunun talebi üzerine 2 Ocak 2017'de TCMB tarafından açıklanan döviz alış kurundan, 31 Aralık 2017'ye kadar TL olarak tahsil edebilirler. Bu madde kapsamındaki işlemler ve sonuçları, bütçe gelir ve gider hesaplarıyla ilişkilendirilmez."TCMB verilerine göre 2 Ocak'ta açıklanan alış kuru dolar için 3.5338 TL, euro için 3.7086 TL olarak belirleniyor. Dolar/TL bugün 3.77, euro/TL ise 4.05 civarında işlem görüyor.Analistler bu adımı TL'deki sert değer kayıpları nedeniyle kurumların yaşadığı zorlukların bir nebze olsun azaltılmasını hedeflediğini belirtirken aynı zamanda kur zararlarının endişe veren bir boyuta ulaştığını da gösterdiğini belirtiyorlar.Öte yandan Reuters'a bilgi veren ekonomi yetkilileri, özelleştirmesi geçmiş yıllarda yapılmış ancak tahsilatı bu yıl gerçekleştirilecek yaklaşık 2 milyar dolarlık işlem bulunduğunu ve bu ödemelerin dün yayımlanan KHK kapsamında tahsil edilebileceğini söyledi. Hükümetin özelleştirme işlemlerini TL'ye geçme kararı verene kadar dolar ile gerçekleştiriyordu. Özelleştirme uygulamaları taksitli gerçekleştirildiği için tahsilat ödemenin yapılacağı günde geçerli olan kurdan gerçekleştiriliyordu.


khködemebanka
  • Yasal Uyarı

    finanstrend.com, İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı olan Finanstrend İnternet Hizmetleri Ltd Şti tarafından hazırlanmaktadır. Veriler gecikmelidir. finanstrend.com verilerin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulasması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerden oluşan herhangi bir zarardan finanstrend.com sorumlu değildir. BİST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindenki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve/veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BİST sorumlu değildir. Finansal veriler Matriks araciligiyla saglanmaktadir. BİST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

    BİST Uyarı