SANAL PORTFÖYÜM
ABD Doları
3.9206 0.64
Euro
4.8175 0.41
Döviz Sepet
4.37 0.52
Euro-dolar
1.2288 -0.14
Sterlin-dolar
1.39 0.05
Dolar-yen
106.02 -0.30
Altın
1314.45 -0.13
Altın Gramı
165.69 0.51
Brent Petrol
66.11 1.71
Gümüş
16.34 -0.37
Ziraat bankası, büyük projelere yurtdışından kaynak arayacak

Ziraat bankası, büyük projelere yurtdışından kaynak arayacak


Ziraat Bankası, THY , Halkbank , Borsa İstanbul, BOTAŞ ve TPAO gibi bazı kuruluşların kamuya ait hisseleri Türkiye Varlık Fonu'na (TVF) devredilirken, bu şirketlerin hisseleri teminat gösterilerek yapılması planlanan büyük projelere yurtdışından kaynak aranacak.Ziraat Bankası, BOTAŞ, Türkiye Petrolleri AO, PTT, Borsa İstanbul ve Türksat’ın sermayelerinde bulunan Hazine'ye ait hisselerin tamamı, Türk Telekom'un  yüzde 6.68 oranındaki Hazine'ye ait hissesi ile Eti Maden ve Çaykur’un TVF'ye aktarılmasına dair kararın dün yayımlanmasından sonra bugün de Türk Hava Yolları (THY) ve Halkbank'ta Başbakanlık Özelleştirme İdaresi'nin sahip olduğu payların özelleştirme kapsam ve programından çıkartılarak TVF'ye devredileceği

açıklandı.Reuters'a bilgi veren yetkililer yapılan düzenlemeyle TVF'nin Sayıştay denetimi dışında tutulacağını belirtiyorlar.Üst düzey bir yetkili, söz konusu düzenlemeyle TVF'nin bu şirketleri teminat göstererek yurtdışından kredi temin edebileceğini belirterek, "Önümüzdeki dönemde çok büyük projelerin hayata geçirilmesi için yurtdışından kredi arayışı olacak. Türkiye'nin en önemli şirketleri TVF'ye alındı. Bu şirket hisseleri teminat gösterilerek bu projeler için düşük faizli kredi bulunması mümkün olacak" dedi.Öte yandan yurtdışından sağlanacak kaynağın kredinin yanı sıra uluslararası piyasalarda sukuk ya da konvansiyonel borçlanma araçlarıyla da sağlanabileceği de belirtiliyor. Varlık Fonu'nun RG'de 2016 sonunda yayımlanan yapısı ve işleyiş esaslarını belirleyen Bakanlar Kurulu kararında fonun projeye dayalı kaynak yaratma, dış proje kredisi sağlama ve kaynak temin faaliyetlerini birincil ve ikincil piyasalarda yürütebileceği belirtilmişti.Bir başka yetkili de, şirketlerin temettü gelirlerinin TVF'ye aktarılmasının mümkün olabileceğini bildirdi.Başbakanlık'tan dün yapılan açıklamada, "Bakanlar Kurulu ararıyla Hazine'nin uhdesinde bulunan bir kısım kamu sermayeli şirketler ile Özelleştirme Yüksek Kurulu kararıyla özelleştirme programında bulunan bazı şirketlere ait hisseler TVF'ye devredilmiştir" denildi.Açıklamada, söz konusu şirketlerin mevcut yönetimleri ve işletme politikaları ile iş planlarının yatırım ve büyüme stratejilerine uygun olarak devam edeceği, uluslararası finans kuruluşları da dâhil olmak üzere ilgili paydaşlarla sağlanan işbirliği sürdürüleceği belirtildi.Açıklamada, TVF'nin söz konusu şirketleri Bakanlar Kurulu'nca onaylanacak stratejik yatırım planı çerçevesinde yöneteceği ifade edildi.TVF'ye devrolan şirketlerle ilgili olarak Reuters'a değerlendirme yapan E&Y Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Müşfik Cantekinler, "İnanıyoruz ki Fon'un başarılı olması halinde ülkemize ciddi nakit girişi sağlanacak ve global ölçekte yabancı sermayenin Türkiye'ye girmesi ya da geri dönmesi için iyi bir hikaye yazılmış olacaktır" dedi.

 Aynı zamanda Fon bünyesindeki şirketlerin ve kuruluşların yönetimlerinin daha da iyileştirilmesi ve performanslarının arttırılması suretiyle katma değer sağlanmasının önemine dikkat çeken Cantekinler sözlerini, "Bununla birlikte, Varlık Fonu'nun kendisinin bir piyasa yapıcı olarak aksiyonlar alması da beklentiler dahilinde. Yabancı yatırımcılar gözüyle bakarsak, Fon'un getirilerinin cazibesi eğer doğru şekilde anlatılır ve ortaya konursa, yabancıların ilgi göstereceği kanaatindeyiz. Sonuç itibariyle henüz bazı alanlarda bizim ve kamuoyunun ilave bilgi ihtiyacı olmakla birlikte, Fon'un genel manada Türkiye için pozitif katkılar sağlayacağı kanaatindeyiz" diye sürdürdü.Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, devirle birlikte söz konusu şirketlerin daha etkin yönetilmelerinin amaçlandığını söylerken, CHP Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke ise söz konusu şirketlerin fona devredilmesini eleştirerek, "Fona devredilen kurumların 2016'da Türkiye bütçesine yaptığı katkı 5 milyar lira. Bugün bütçeden eksilen bu 5 milyar liranın yerine yeni vergi mi koyacaksınız, cezaları, harçları mı artıracaksınız, otoyollara yine zam mı yapacaksınız?" diye konuştu. Böke, düzenlemeyi "En sonunda evi ipotek ettirip, hanımın bileziklerini bozduranın başına ne gelirse bugün Türkiye'nin altın bileziklerini bozduranlar, Türkiye'nin başına aynı derdi sarmaktalar" ifadesiyle eleştirdi.

               

Yönetim oluşturulduTürkiye Sicil Gazetesi'ndeki bilgiye göre, Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyeliklerine ise Yiğit Bulut, Kerem Alkin, Himmet Karadağ ve Oral Erdoğan atandı.Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkanlığı'na ise Mehmet Bostan atanmıştı.Capital Economics Kıdemli Gelişen Piyasalar Ekonomisti William Jackson, "Fonun devredilen şirketlerdeki payının hükümet projelerini finanse etmede kullanılabileceği görüşleri var. Bu fonun kuruluş nedenleri bir kenara, bunun uluslararası yatırımcılar arasında bazı büyük şirketlerin politize edilmesi ve Fon'un büyük çaplı mali teşvikler için kullanılması gibi endişeleri ortaya çıkarabilir" dedi.      Öte yandan Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Savunma Sanayii Destekleme Fonu'na ait veya bu fonun tasarrufunda bulunun 3 milyar TL tutarındaki kaynak en geç aktarım tarihini izleyen üç ay içerisinde geri ödemek kaydıyla TVF'ye aktarılacak.Varlık Fonu'nun RG'de yayımlanan yapısı ve işleyiş esaslarını belirleyen Bakanlar Kurulu kararında yatırım planlarının yanında ayrıca "piyasalarda güveni artırıcı adımlar atma" hedefi de yer alıyor.RG'de yer alan esaslara göre TVF yerli ve yabancı şirketlerin paylarının, ve borçlanma araçlarının, kıymetli madenler ve emtiaya dayalı olarak ihraç edilen sermaye piyasası araçlarının, fon katılma paylarının, türev araçlarının, kira ve gayrimenkul sertifikalarının alım satımını gerçekleştirebilecek.Jackson, "Bizler (Körfez ülkelerinde olduğu gibi) varlık fonlarının daha sonra satılarak ödemeler dengesinin iyileşmesine katkıda bulunacak, önemli derecede döviz varlıkları içerdiğini düşünüyoruz. Fakat Türkiye'nin varlık fonunda lira varlıkları olacak, o yüzden bir ödemeler dengesi şokunun yaşanması durumunda kullanılamaz" dedi. İlgili fonun ilk olarak TBMM'ye gönderilen tasarıda  Türkiye'nin ekonomik büyümesine gelecek 10 yılda yıllık yüzde 1.5 ilave katkı sağlaması hedeflendiği belirtilmişti.


  • Yasal Uyarı

    finanstrend.com, İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı olan Finanstrend İnternet Hizmetleri Ltd Şti tarafından hazırlanmaktadır. Veriler gecikmelidir. finanstrend.com verilerin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulasması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerden oluşan herhangi bir zarardan finanstrend.com sorumlu değildir. BİST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindenki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve/veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BİST sorumlu değildir. Finansal veriler Matriks araciligiyla saglanmaktadir. BİST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

    BİST Uyarı