SANAL PORTFÖYÜM
ABD Doları
3.9834 1.22
Euro
4.9186 1.51
Döviz Sepet
4.45 1.36
Euro-dolar
1.2353 0.42
Sterlin-dolar
1.41 0.28
Dolar-yen
104.75 -0.51
Altın
1348.15 1.44
Altın Gramı
172.44 2.55
Brent Petrol
70.27 2.09
Gümüş
16.57 1.08

İş Bankası: 2016 yılında cari açık 32,6 milyar dolar oldu


Cari açık Aralık’ta 4,3 milyar USD ile piyasa beklentilerinin bir miktar altında gerçekleşmiştir. 2016 genelinde ise cari açık 2015’e kıyasla 0,5 milyar USD artarak 32,6 milyar USD’ye yükselmiştir. Bu gelişmede, dış ticaret açığındaki daralma ile turizm gelirlerindeki düşüşün birbirini yaklaşık olarak dengelemesi etkili olmuştur. Enerji hariç cari denge ise 2016 yılında 8,7 milyar USD açık vermiştir.Dış ticaret açığında daralma...Ödemeler dengesi verilerine göre 2016 yılında gerek ihracat gerekse ithalat hacmindeki düşüş bir önceki yıla göre ivme kaybetmiştir. 2016’da ihracat yıllık bazda %1,2 oranında, ithalat da %4,6 oranında azalmıştır. Bu dönemde Avrupa ülkelerine yapılan ihracattaki toparlanmanın ihracatı desteklediği gözlenmiştir. Enerji fiyatlarındaki düşüşten kaynaklanan baz etkisinin kademeli biçimde azalması ise ithalat hacmindeki düşüşün ivme kaybetmesinde rol oynamıştır. 2016 yılında jeopolitik gelişmeler cari dengeyi olumsuz etkilemeye devam etmiştir. Yurt içinde artan güvenlik endişelerinin ve Rusya ile ilişkilerde yaşanan sorunların turizm gelirleri üzerindeki etkisi belirgin biçimde hissedilmiştir. 2015’te yıllık bazda yaklaşık %9,9 azalan turizm gelirleri 2016 yılında %29,6 düşüş kaydetmiştir. 2016 yılında Türkiye’ye gelen toplam turist sayısı %29 oranında azalarak 35,6 milyon kişiden 25,3 milyon kişiye gerilemiştir. Rusya’dan gelen turist sayısının 3,7 milyon

kişiden 1 milyon kişinin altına inmesi ön plana çıkan bir gelişme olmuştur. En çok turist gelen ilk 20 ülke arasında sadece Suudi Arabistan ile İsrail’den gelen turist sayının 2015’e kıyasla arttığı görülmektedir.

 Portföy yatırımları kaleminde sermaye girişi…2015 yılında 15,8 milyar USD sermaye çıkışı kaydedilen portföy yatırımları kaleminde 2016’da yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen 6,4 milyar USD net giriş yaşanmıştır. Bu gelişmede borçlanma senetlerine yönelik sermaye girişi önemli rol oynamıştır. Yurt dışı yerleşiklerin sınırlı da olsa hisse senedi piyasasında net alım yaptıkları görülmüştür.Doğrudan yabancı yatırımlarda ivme kaybı...Doğrudan yabancı yatırımlar kaleminde 2016’da kaydedilen 9 milyar USD’lik net giriş bir önceki yılki seviyenin altında kalmıştır. Bununla birlikte yılın son aylarında sermaye girişinin toparlanma kaydettiği izlenmektedir. Yıl içinde en yüksek tutarlı doğrudan sermaye yatırımı bankacılık ile elektrik, gaz üretim ve dağıtımı sektörlerinde gerçekleşmiştir.Diğer yatırımlar kalemi ivme kaybetti.2016’da diğer yatırımlar kalemi cari açığın finansmanına 6,9 milyar USD katkı sağlamıştır. Bankacılık sektörü kısa vadede 6 milyar USD net borç ödeyicisi konumundayken, uzun vadede 3 milyar USD net borç kullanmıştır. Sektörün uzun vadeli borç çevirme oranı gerilemiş olsa da %109 seviyesinde gerçekleşmiştir. Diğer sektörler ise hem kısa hem de uzun vadede net borç kullanıcısıyken, uzun vadeli borç çevirme oranı %147 olmuştur. Aralık’ta rezerv varlıklardaki azalma 7 milyar USD ile tarihi yüksek düzeyde gerçekleşmiştir. Buna karşın, yılın tamamında rezervler 818 milyon USD artmıştır. Net hata ve noksan kalemi cari açığın finansmanına 2016’da 11,1 milyar USD ile önemli katkıda bulunmuştur.Beklentiler…Enerji fiyatlarındaki gerilemeden kaynaklanan baz etkisinin ortadan kalkmaya başlaması dış ticaret dengesinin cari denge üzerindeki olumlu etkisinin azalmasına neden olmaktadır. Rusya olan ilişkiler düzelmeye başlamış olsa da bu durumun turizm gelirlerine yansımasının zaman alacağı anlaşılmaktadır. Bu çerçevede, 2017 yılında cari açığın geçen seneye kıyasla bir miktar artabileceğini tahmin ediyoruz.


  • Yasal Uyarı

    finanstrend.com, İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı olan Finanstrend İnternet Hizmetleri Ltd Şti tarafından hazırlanmaktadır. Veriler gecikmelidir. finanstrend.com verilerin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulasması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerden oluşan herhangi bir zarardan finanstrend.com sorumlu değildir. BİST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindenki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve/veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BİST sorumlu değildir. Finansal veriler Matriks araciligiyla saglanmaktadir. BİST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

    BİST Uyarı