SANAL PORTFÖYÜM
ABD Doları
3.7917 0.46
Euro
4.6452 0.38
Döviz Sepet
4.22 0.42
Euro-dolar
1.2250 -0.07
Sterlin-dolar
1.40 -0.18
Dolar-yen
110.97 0.00
Altın
1336.82 0.16
Altın Gramı
162.96 0.62
Brent Petrol
69.31 0.14
Gümüş
17.06 0.24

Coface: İhracatta artış sürüyor


İhracatta artış sürüyor, öncü talep göstergeleri zayıfŞubat ayında ihracat artmaya devam ederken, otomobil satışları düştü, konut satışlarında ise artış görüldü.EKONOMİK VE SEKTÖREL GELİŞMELER Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Şubat ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine göre %5,1 artışla 11,3 milyar dolar oldu. Yılın ilk iki ayında geçen senenin aynı dönemine göre ihracat %3 arttı.

 Tüketici fiyatları Şubat ayında bir önceki aya göre %0,81 yıllık bazda %10,13 arttı. Yurt içi üretici fiyatları ise Şubat ayında bir önceki aya göre %1,26, yıllık bazda %15,36 yükseldi. TÜİK verilerine göre, Ocak ayında ihracat yıllık bazda %18,1 artarak 11,3 milyar dolar, ithalat ise %15,9 artarak 15,6 milyar dolar oldu. Dış ticaret açığı Ocak ayında yıllık bazda %10,3 daralarak 4,3 milyar dolar oldu.

 Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Aralık ayında bir önceki aya göre %0,2 düşerken, takvim etkisinden arındırılmış endeks ise yıllık bazda %1,3 arttı. Ocak ayında Reel Kesim Güven Endeksi, bir önceki aya göre 1,4 puan azalarak 97 oldu. Aynı dönemde imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı 1 puan azalarak %75,5 seviyesinde gerçekleşti. Tüketici güven endeksi Ocak ayında bir önceki aya göre %5,6 artarak 66,9 oldu. Tüketici güven göstergesi ile mevsim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi (reel kesim), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ilişkin güven göstergelerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşan ekonomik güven endeksi, Ocak ayında bir önceki aya göre %3,9 azalarak 85,7 oldu. Böylece, 2016 yılında sanayi üretimi önceki seneye göre %1,9 arttı. 2015 yılında bu artış %3,2 olmuştu. Şubat ayında otomotiv ve hafif ticari araç pazarı yıllık %11 küçüldü. Yılın ilk iki ayındaki daralma ise %3,8 oldu.

 Ocak ayında Türkiye genelinde konut satışları önceki aya göre %33,2 gerileyerek 95.389 adet oldu. Geçen yılın aynı ayına göre ise satışlar %12,8 arttı. İnşaat sektörü açısından önem taşıyan birinci el satışlar ise Ocak ayında aylık bazda %38,4 geriledi, yıllık bazda %10,4 arttı. Ocak ayında ipotekli konut satışları yıllık bazda %35,4 yükseldi. Peşin satışlar ise aynı dönemde %2,5 geriledi. Yabancılara yapılan konut satışları yıllık bazda Ocak ayında %5,2 gerileyerek 1.386 adet oldu. Ocak ayında, yabancılara satılan konutların %20’sini Iraklılar, %10,3’ünü Suudiler, %8,2’sini Kuveytliler ve %7,6’sını Afganlar aldı.Genel değerlendirmeŞubat ayı, geçen seneye göre daha kısa olmasına karşın, ihracattaki artış, seneye olumlu başlangıcın devam ettiğini gösteriyor. İhracatta devam eden artışı, özellikle Avrupa ülkelerindeki toparlanma ile ilişkilendirebiliriz. Bunun yanısıra, önümüzdeki dönemde kamu tarafından açıklanan destek paketlerinin ekonomik faaliyetteki olumlu katkılarını görebiliriz. Özellikle piyasalardaki nakit akışının düzenlenmesi ve KOBİ’lerin finansmana erişimi açısından, bu önlemlerin oldukça önemli olduğunun altını çizmek gerekiyor. Öte yandan, sektörel güven endekslerinde bir miktar toparlanma olduğu göze çarpmakta. Şubat ayında perakende sektöründe mevsimsellikten arındırılmış güven endeksi önceki aya göre %2,1 artarak 97,9 olurken inşaat sektöründe bu dönemde endeks %2,1 artarak 76,4 değerine ulaştı. TÜİK’e göre, perakende ticaret sektörü güven endeksindeki yükseliş, son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” arttığını ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Ayrıca, reel kesim güven endeksinin alt göstergelerinden olan gelecek üç aydaki ihracat siparişleri endeksinde, son dönemde sürekli bir artış olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Bu durum hem otomotiv, gıda, tekstil-giyim gibi ihracatçı sektörler hem de büyüme açısından olumlu bir sinyal olarak değerlendirilebilir. TL’deki değer kaybından sonra Merkez Bankası’nın ağırlıklı fonlama faizini yükseltmesiyle kurun bir miktar dengelenmesi, yurt içinde yapılan vergi indirimleri, başlıca ihracat pazarlarındaki toparlanma gibi unsurlar, bu iyimser yaklaşıma temel oluşturuyor. Bu gelişmelere karşın, siyasi ve ekonomik belirsizliklerin, bu tabloya aşağı yönlü etki edebileceğini unutmamak gerekli. 2016 yılındaki düşük baz etkisi, artan ihracat ve kamu harcamaları sayesinde 2017 yılında büyüme performansının iyileştiğini görebiliriz. Ancak FED’in faiz artırım süreci, düşük turizm gelirleri ve bölgesel gelişmeler aşağı yönlü risk oluşturmaya devam edecektir. 


  • Yasal Uyarı

    finanstrend.com, İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı olan Finanstrend İnternet Hizmetleri Ltd Şti tarafından hazırlanmaktadır. Veriler gecikmelidir. finanstrend.com verilerin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulasması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerden oluşan herhangi bir zarardan finanstrend.com sorumlu değildir. BİST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindenki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve/veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BİST sorumlu değildir. Finansal veriler Matriks araciligiyla saglanmaktadir. BİST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

    BİST Uyarı