SANAL PORTFÖYÜM
ABD Doları
3.7906 0.21
Euro
4.6614 -0.11
Döviz Sepet
4.23 0.03
Euro-dolar
1.2297 -0.23
Sterlin-dolar
1.40 0.13
Dolar-yen
106.85 0.15
Altın
1328.71 -0.21
Altın Gramı
161.93 0.01
Brent Petrol
67.31 1.72
Gümüş
16.54 -0.51
Hayır Turizmi endişelendirdi

Hayır Turizmi endişelendirdi


Gezici Araştırma'nın referandum sonrası araştırmasında turizm ve sanayinin ağırlıklı olduğu illerde 'hayır' tercihinin çoğunluklu çıkmasının seçmenin endişeli olduğunu gösterdiği tespiti yapılırken, Doğu ve Güneydoğu'da 'evet' oylarında belirgin bir yükselişte olduğu belirtildi.Referandum sonuçlarını en yakın tahmin ile bilen anket şirketlerinden Gezici Araştırma son değerlendirmesinde, genel olarak eğitim düzeyine bağlı olarak 'hayır' tercihinin arttığı tespitinde bulundu.Geçen hafta 16 Nisan'da yapılan referandumda anayasa değişikliğine seçmenlerin yüzde 51.41'i 'evet', yüzde 48.59'u ise 'hayır' dedi. Gezici Araştırma, 8-9 Nisan'da yayımlanan tahmininde 'evet' oylarını yüzde 51.30, 'hayır' oylarını ise yüzde 48.70 olarak göstermişti.Değerlendirmeye göre, 18-27 yaş arasındaki seçmenlerin yüzde 60.5'i ve genç yetişkinlerin (28-35 yaş) yüzde 50.2'sinin tercihi çoğunlukla "hayır" yönünde olduğu görülürken, yetişkinlerin (36-54 yaş arası) çoğunluğu "evet" tercihinde bulundu.Turizm ve Sanayi Şehirlerinde HayırGezici Araştırma, 32 ilde 'hayır' tercihi yapanların oranının daha yüksek olduğunu belirterek, özellikle turizm ve ağır sanayinin yoğun olduğu bu şehirlerde 'hayır'ın yüksek çıkmasının seçmenin endişelerinin olmasından kaynaklandığını kaydetti.Araştırmada bu hususa ilişkin şu saptamada bulunuldu:  "Saha araştırmalarında özellikle büyükşehirlerde, turizm ve ağır sanayinin yoğun olduğu, Türkiye ekonomisini büyük oranda etkileyen şehirlerde, kentli seçmenin hayır tercihinde bulunacağı ve uzlaşı istediği öngörülmüştü."

    

Kürt seçmenlerin tercihleri Gezici Araştırma, kıyı bölgelerinde yaşayan Kürt kökenli seçmenin Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinden farklı olarak milliyetçi-ulusalcı tandanslı seçmenle benzer bir yaklaşım sergilediğinin görüldüğünü de kaydederken, Doğu ve Güneydoğu'daki Kürt seçmenlerin tercihleri hakkında şunları belirtti:"Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da özellikle kendisini muhafazakar ve dindar olarak ifade eden Kürt kökenli seçmenlerin tercihlerinin evet yönünde yoğunlaştığı görülmektedir. Şanlıurfa gibi geleneksel ataerkil yapılanmanın yoğun olduğu iller dışında 'evet' oyundaki belirgin yükselme özellikle kayyum atamalarının vatandaşların hizmete ulaşma konusundaki memnuniyetinde kendini göstermiştir."Yaptıkları saha araştırmalarında, Diyarbakır Sur ilçesinde belediyeye kayyum atamasından sonra vatandaşın belediye hizmetlerinden memnuniyeti ile oy verme eğilimleri açısından önemli bir korelasyon tespit edildiğinin belirtildiği araştırmada, "7 Haziran seçimlerinde iktidar partisinin oyu yüzde 12 nispetinde iken 16 Nisan referandumunda bu oy yüzde 35.4 bulmuş olup, Diyarbakır ortalaması olan yüzde 32'nin üzerine çıkması bu bulgumuzu doğrulamıştır" denildi.Araştırmanın sonuç bölümünde ise "16 Nisan referandumunun en belirgin sonucu toplumsal uzlaşma üzerine oluşturulacak yeni bir dil ile ülkenin içte ve dışta karşılaştığı aktüel sorunların çözümüne yönelik politikaların hızlı bir şekilde oluşturulmasının hem iktidar hem de muhalefet cephesi içim elzem olduğudur" tespitinde bulunuldu.


turizmreferandum
  • Yasal Uyarı

    finanstrend.com, İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı olan Finanstrend İnternet Hizmetleri Ltd Şti tarafından hazırlanmaktadır. Veriler gecikmelidir. finanstrend.com verilerin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulasması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerden oluşan herhangi bir zarardan finanstrend.com sorumlu değildir. BİST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindenki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve/veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BİST sorumlu değildir. Finansal veriler Matriks araciligiyla saglanmaktadir. BİST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

    BİST Uyarı