SANAL PORTFÖYÜM
ABD Doları
3.7844 0.27
Euro
4.6408 0.29
Döviz Sepet
4.21 0.28
Euro-dolar
1.2259 0.00
Sterlin-dolar
1.40 -0.05
Dolar-yen
110.72 -0.22
Altın
1336.11 0.10
Altın Gramı
162.57 0.37
Brent Petrol
69.35 0.20
Gümüş
17.04 0.15
 Damodaran, Sabancı Üniversitesi Finans Mükemmeliyet Merkezi’nin konuğu oldu

Damodaran, Sabancı Üniversitesi Finans Mükemmeliyet Merkezi’nin konuğu oldu


“Değerleme”nin bir numaralı ismi Aswath Damodaran Sabancı Üniversitesi Finans Mükemmeliyet Merkezi’nin konuğu olduSabancı Üniversitesi bünyesinde, Akbank’ın kurucu sponsorluğuyla kurulan Finans Mükemmeliyet Merkezi (Center of Excellence in Finance - CEF) New York Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Aswath Damodaran’ı ağırladı.Değerleme konusunda “Dünyanın 1 Numarası” olarak tanınan Prof. Dr. Aswath Damodaran, "Değerleme; Sanat mı, bilim mi, sihir mi?" konulu bir eğitim verdi.Sabancı Üniversitesi bünyesinde, Akbank kurucu sponsorluğunda, akademi, finans sektörü ve reel sektör arasında bir köprü olarak hizmet vermek üzere kurulan Finans Mükemmeliyet Merkezi'nde (Center of Excellence in Finance - CEF) "Değerleme" dersi işlendi. New York Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Aswath Damodaran, 15-16 Eylül tarihlerinde Sabancı Center’da düzenlenen iki günlük sertifika programında "Değerleme; sanat mı, bilim mi, sihir mi?" başlıklı eğitimi verdi. Eğitimin sonunda katılımcılar Sabancı Üniversitesi’nden “katılım sertifikası” aldı."Değerleme" konusunda "Dünyanın 1 Numarası" olarak tanınan Prof. Dr. Aswath Damodaran, değerleme ile uğraşan analist sayısı kadar pay senetleri ve işletmeleri değerlemek için kullanılan model bulunduğuna dikkat çekerek, "Genelde bu modeller arasındaki farklılıklar vurgulanmakta ancak ortak unsurlar göz ardı edilmektedir. Bu iki günlük eğitime, nakit akışları, büyüme oranları ve iskonto oranlarının bulunmasında göz önüne alınması gereken büyük resimden bahsederek, hesaplama meseleleri ve içsel değerlemenin temellerini aktardım. Değerleme sürecinde karşımıza çıkabilecek hesaplamaya dair soruları görünür kılmak için gerçek şirketleri laboratuvar deneyleri olarak kullandım" dedi ve eğitime ilişkin şu ipuçlarını verdi:"Değerleme konusunun temellerini sunduktan sonra ise değerlemeye dair cevabı açık kalmış sorulara geçerek, kontrol, sinerji ve çapraz pay gibi unsurların değerlemesinden bahsettik. Bunun akabinde, değerlemenin karanlık yüzü olarak tabir ettiğim konuya, farklı sektörlerden şirketler (maddi olmayan duran varlıklara sahip şirketler, finansal hizmet şirketleri) ve yaşam döngülerinin farklı noktalarında şirketler (küçük ve özel, genç ve büyüyen, olgun ve dönüşen, sıkıntılı ve düşüşe geçen) gibi değerlemesi zor firmaların değerlemesine geçtik. Eğitimin son kısmında ise göreceli değerlemede yararlanılan katsayıların doğru ve yanlış kullanımlarından söz ettik."Sabancı Üniversitesi CEF ve Akbank’ın düzenlediği sertifika programı ile farklı değerleme yaklaşımlarının temellerinin her yaklaşımın kısıtlamalarına ek olarak detaylı uygulamalarıyla birlikte sunulması amaçlandı. Eğitimin sonunda katılımcıların aşağıdaki becerileri edinmeleri hedeflendi:- Piyasadaki herhangi bir firmayı (küçük veya büyük, özel veya halka açık) iskontolu nakit akışı (İNA) modeliyle değerlemek

- Bir firmayı değerleme katsayıları ve kıyaslanabilir firmaları kullanarak değerlemek

- Değerlemede katsayı kullanımını analiz etmek ve eleştirmek

- Finansal sıkıntı yaşayan şirketleri ve yeni kurulan şirketler gibi “sorunlu” şirketleri değerlemek

- Yeniden yapılandırmanın firma değerine etkisini hesaplamakSabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı ve CEF Kurucu Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Prof. Dr. Aswath Damodaran gibi önemli bir ismi CEF’te ağırlamaktan çok mutlu olduklarını belirterek “CEF’in ikinci senesinde, ilk sene olduğu gibi finans alanında değerli akademisyenler ile eğitimler gerçekleştireceğiz. Benim profesyoneller için gerçekleştireceğim Finansın Temelleri eğitimi sonrasında Sabancı Üniversitesi’den akademisyenlerimiz Sermaye Bütçesi Temelleri, Birleşmeler ve Satınalmalar, Türev Enstrümanlar isimli eğitimler veriyor olacak. Ayrıca finans alanına ilgi duyan lise ve üniversite öğrencileri için de CEF’te eğitim fırsatları bulunuyor”  cümleleri ile CEF’in gelecek planlarından bahsetti.

 


  • Yasal Uyarı

    finanstrend.com, İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı olan Finanstrend İnternet Hizmetleri Ltd Şti tarafından hazırlanmaktadır. Veriler gecikmelidir. finanstrend.com verilerin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulasması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerden oluşan herhangi bir zarardan finanstrend.com sorumlu değildir. BİST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindenki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve/veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BİST sorumlu değildir. Finansal veriler Matriks araciligiyla saglanmaktadir. BİST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

    BİST Uyarı