SANAL PORTFÖYÜM
ABD Doları
3.9090 0.01
Euro
4.8282 0.07
Döviz Sepet
4.37 0.04
Euro-dolar
1.2340 0.02
Sterlin-dolar
1.41 -0.01
Dolar-yen
106.07 0.02
Altın
1332.40 0.01
Altın Gramı
167.45 0.02
Brent Petrol
69.79 3.32
Gümüş
16.57 0.01
İş Bankası: Özel eğitim sektörüne yönelik yatırımlar sürüyor

İş Bankası: Özel eğitim sektörüne yönelik yatırımlar sürüyor


İş Bankası İktisadi Araştırmalar Bölümü yayınladığı bir raporla özel eğitim sektörünü mercek altına aldı. Raporda sektörün gelişimi anlatılmış, yatırımlar ve teşvikler değerlendirilmiş, sistemdeki zayıflıklara değinilerek Hükümet hedeflerine ulaşılmasında kilit noktalar ortaya konulmuştur.Raporda şu detaylar öne çıkmaktadır:Türkiye’de büyüyen ve gelişen nüfus, artan kişisel gelir, eğitim bilincinin yükselmesi, zorunlu eğitim süresinin kademeli olarak artırılması, okullaşma oranlarında görülen artış ve İngilizce eğitimin önemine yönelik artan farkındalık özel eğitim sektörünün hızla büyümesini sağlamıştır.Dershanelerin dönüşüm sürecinde yapılan düzenlenmeler, kamunun özel eğitim sektörüne yönelik yatırım teşvikleri ile özel okullarda okuyan öğrencilere sağladığı eğitim-öğretim desteği sektördeki hızlı büyümede etkili olmaktadır.Türkiye’de eğitim sektörüne özel sektör ilgisi 1985 yılı itibarıyla başlamış, özel sektörün yatırımları 2003 yılından itibaren hız kazanmıştır. 2017 yılı itibarıyla özel sektöre ait 4.630 okul öncesi, 1.324 ilkokul, 1.481 ortaokul, 2.618 ortaöğretim (lise) ve 67 yükseköğretim kurumu bulunmaktadır. Öğrenci sayısı açısından değerlendirildiğinde, özel eğitimin sektördeki payı okul öncesinde %15,2, ilkokulda %4,3, ortaokulda %5,4, ortaöğretimde %12,0 ve yükseköğretimde %7,9’dur.2016/17 eğitim-öğretim döneminde %7,6’ya ulaşan özel sektör payının MEB’in 2023 hedefleri çerçevesinde %15’e yükseltilmesi planlanmaktadır.Türkiye’de genç nüfusun varlığı ve sanayide başta AR-GE’ye yönelik olmak üzere işgücü ihtiyacı ülkede eğitimin yaygınlaştırılması ve kaliteli eğitim gereksinimine dikkat çekmektedir. Türkiye’nin sanayideki dijitalleşme ve 4.0 devrimi öncülüğünde Fen Bilimleri, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (STEM) eğitim disiplininden mezun istihdam ihtiyacının artacağı öngörülmektedir. Devletin eğitim maliyetini özel sektörle paylaşma ihtiyacı ve bu kapsamda verdiği teşviklerin yanı sıra özel firmaların sektöre artan ilgisi özel eğitim kurumlarının yaygınlaşmasında etkili olmaktadır. Ayrıca, ülke genelinde artan kentleşme ve ülkenin genel ekonomik düzeyinin gelişimi özel eğitim kurumlarının büyümesini desteklemektedir. Okul öncesi eğitimde düşük okullaşma oranı, özel ilk ve ortaöğretim kurumlarındaki kontenjan yetersizliği ve özel yükseköğretim kurumlarındaki kontenjan fazlası sektörün önemli sorunlarındandır. 

Türkiye’de eğitim sektöründe yaşanan gelişmeler okulların MEB ve YÖK’e tabi olmaları sebebiyle özel eğitim kurumlarının performansını da yakından ilgilendirmektedir. Ortaöğretim ve yükseköğretime geçiş sınavlarında sık sık yapılan değişiklikler öğrencileri açık öğretim veya yurt dışında eğitime yönlendirirken, öğretmen sayısının ve niteliğinin beklentileri karşılayamaması bölgeler arasında eğitim hizmetinin kalitesinde farklara yol açmaktadır.


  • Yasal Uyarı

    finanstrend.com, İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı olan Finanstrend İnternet Hizmetleri Ltd Şti tarafından hazırlanmaktadır. Veriler gecikmelidir. finanstrend.com verilerin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulasması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerden oluşan herhangi bir zarardan finanstrend.com sorumlu değildir. BİST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindenki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve/veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BİST sorumlu değildir. Finansal veriler Matriks araciligiyla saglanmaktadir. BİST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

    BİST Uyarı