SANAL PORTFÖYÜM
ABD Doları
3.7708 0.09
Euro
4.6460 0.28
Döviz Sepet
4.21 0.20
Euro-dolar
1.2317 0.19
Sterlin-dolar
1.40 0.19
Dolar-yen
109.97 -0.31
Altın
1340.91 0.00
Altın Gramı
162.56 0.09
Brent Petrol
69.81 0.03
Gümüş
17.04 -0.07
Vakıfbank Sandığı Danıştay´da kazandı

Vakıfbank Sandığı Danıştay´da kazandı

2001 yılından itibaren yaptığı hazine bonosu ve hisse senedi yatırımları nedeniyle 2006 yılında yaklaşık 300 milyon liralık vergi ve cezası alan Vakıflar Bankası´nın emekli sandığı Danıştay´da görülen davayı kazandı.

Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörlüğü 2001, 2002 ve 2003 yıllarına ilişkin yaptığı incelemelerde, sandığın menkul kıymet alım satım faaliyetinden elde ettiği gelirler nedeniyle iktisadi bir işletme oluşturduğu ve bu nedenle kurumlar vergisi mükellefi olması gerektiği yönünde rapor düzenlemişti. Gelirler kontrolörünün hazırladığı raporda, 13.700 üyeli sandık aleyhine yaklaşık 300 milyon liralık vergi ve cezası tebliğ edilmişti. Sandık, Gelir İdaresi nezdinde yürütüğü uzlaşma görüşmelerinden bir sonuç alamamış ve dava açmıştı. Sandığın vergi mahkemelerinde açtığı davayı kazanması üzerine Maliye, kararı temyiz etmiş ve konu Danıştay´a gitmişti. Türkiye Vakıflar Bankası Emeklililer Derneği´nin resmi internet sitesi, Danıştay´ın da sandık lehine karar verdiğini Vakıfbank emeklililerine duyurdu. Kurumlar Vergisi mükellefi olmayan vakıf ve sandıklar, iktisadi işletme oluşturan bir faaliyette bulunuyorsa vergi ödemesi ile karşılaşıyor. Gelirler kontrolörleri sandığın hazine bonosu ve hisse senedine yönelik bazı işlemlerinu, "süreklilik arzediyor" diye ticari faaliyet kabul etmişti. Danıştay´ın sandık lehinde karar vermesi üzerine Maliye´nin karar düzeltme talep ettiği öğrenildi.

Emsal oluşturmaz

Maliye Bakanlığı geriye dönük incelemeleri sadece bankaların sandıklarında değil tüm vakıflar nezdinde yürütüyordu. Maliye Bakanlığı bu incelemeler kapsamında en yüksek cezayı ise 3 milyar lira ile Merkez Bankası emekli sandığına kesmişti. Vergi uzmanlarına göre Vakıfbank emekli sandığının Danıştay nezdinde kazandığı dava Merkez Bankası Emekli Sandığı için emsal oluşturmayacak. Her iki sandığa kesilen ceza raporunda gerekçelerin farklı olduğuna dikkat çeken uzmanlar, teknik olarak Danıştay kararının emsal gösterilemeyeceği görüşünde. Uzmanlar, Vakıfbank emekli sandığına kesilen cezanın gerekçesinde Hazine bonosu işlemlerinin yattığını, Merkez Bankası emekli sandığına verilen cezanın raporunun ise "Vakıf gibi değil sigorta şirketi gibi çalışıyorsun" mantığına dayandığını belirtiyor.
  • Yasal Uyarı

    finanstrend.com, İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı olan Finanstrend İnternet Hizmetleri Ltd Şti tarafından hazırlanmaktadır. Veriler gecikmelidir. finanstrend.com verilerin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulasması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerden oluşan herhangi bir zarardan finanstrend.com sorumlu değildir. BİST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindenki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve/veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BİST sorumlu değildir. Finansal veriler Matriks araciligiyla saglanmaktadir. BİST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

    BİST Uyarı