Ak Yatırım: Hisse önerileri

25.12.2009 09:53:06 Son Güncelleme:25.12.2009 10:05:32 finanstrend.com

Ak Yatırım yayınladığı raporunda hisse önerilerinde bulundu. Ayrıntılar şöyle:

Portföy Stratejisi: Portföy kompozisyonu açısından, değerlemeler ve kar büyümesi kısa dönemde sanayileri destekliyor. 2010’da üretimin öncelikle stok döngüsü ve ihracata yönelik olacak olması ve yurtiçi özel tüketim harcamalarının daha sonra kademeli olarak artacak olması nedeniyle portföylerde ihracata yönelik şirketlerin yer almasında yarar var.

Zamanlama olarak, Ocak ortasından sonra piyasada kar satışlarının gelebilecek olması ve büyümenin gücüyle ilgili hala soru işaretleri olması nedeniyle, bankaların portföydeki ağırlığını 2Ç10’da artırmakta yarar olabilir.

Yeniden büyümeye geçişiyle, 2010’daki yatırım stratejilerinin aşağıdaki şekilde değişmesi beklenebilir:
Yukarıdan aşağıya’dan ziyade aşağıdan yukarı,
Makro’dan mikroya,
Büyük piyasa değerli şirketlerden uzun süredir unutulan orta&8208;küçük piyasa değerli şirketlere.

Tek tek şirketlerin hedef piyasa değerlerini kullanarak endeks için yaklaşık %20’lik yukarı potansiyel hesap ediyoruz. Endeksi sürükleyen sektör olarak bankacılıkla ilgili görüşümüz nötr olduğundan, piyasa için de görüşümüz ‘Nötr’. Her ne kadar 2010’da büyümeyle ilgili pozitif bir görüşe sahip olsak ve Türk bankaları hem gelişmekte olan benzerleri nezdinde ve hem de global ölçekte son derece sağlıklı bir görüntü arz etseler de, piyasayı hesapladığımız yukarı potansiyeli kadar yukarı çekecek kısa vadeli katalistlerin eksik olduğunu düşünüyoruz. Ancak, 2010’un ilk yarısı piyasa görüşümüzü yukarı çekmek için daha iyi fırsatlar verebilir diye düşünüyoruz.

Hisse Önerilerimiz: Al listemizde bulunan şirketler:

Akçansa, Anadolu Sigorta, Garanti Bankası, İş Bankası, Koç Holding, Petrol Ofisi, Tekfen Holding, Trakya Cam, Tüpraş, Türk Hava Yolları.

2010’da artmasını beklediğimiz ihracat hacmi ve ABD’ye (muhtemelen 2011 ikinci yarısından itibaren) ihracata başlayabilecek olması nedeniyle Tofaş’ı da portföyümüze ekleyeceğiz (ki 2009’un büyük kısmında portföyümüzde yer almıştı).

sat çiftleri için ise, Türk Telekom (2010’da ikincil halka arz olabilir endişeleri nedeniyle), Anadolu Efes (hükümetin bütçeyi tutturmak için tedbirlerden biri olarak alkollü içeceklerdeki vergileri yine yukarı çekebileceğini tahmin ediyoruz; artı, 2010’da Ramazan ayının şirketin satış hacminin en yüksek olduğu 3Ç10’a denk geliyor olması da bir dezavantaj), Doğuş Otomotiv (yurtiçi otomotiv pazarının 2010’da özellikle binek oto tarafında zorlanabileceğini düşünüyoruz), ve TEB’in (Fortis’le olası birleşmenin fazlasıyla fiyata yansıdığını düşünüyoruz, ve olası birleşmeden kısa dönemde önemli bir sinerji beklemiyoruz) sat tarafında değerlendirilebileceğini düşünüyoruz.

Etiketler
BU HABERİN ETİKETLERİ
TAHVİL-BONO
VALÖR
TANIM
BİL. ORAN
SAAT
ARSİVDE ARAMA
Aranacak Metin
Üyelerimizin dikkatine:
Spam filtreleri nedeniyle üyelik aktivasyonunda ve bülten alımında sorun yaşanabilmektedir. Böyle bir sorunla karşılaşırsanız lütfen iletisim@finanstrend.com adresine mail atınız. İlginize teşekkür ederiz.