SANAL PORTFÖYÜM
ABD Doları
3.7714 0.11
Euro
4.6462 0.28
Döviz Sepet
4.21 0.20
Euro-dolar
1.2317 0.19
Sterlin-dolar
1.40 0.19
Dolar-yen
109.97 -0.31
Altın
1340.88 -0.01
Altın Gramı
162.58 0.10
Brent Petrol
69.81 0.03
Gümüş
17.04 -0.07
Ak Yatırım: Hisse önerileri

Ak Yatırım: Hisse önerileri

Ak Yatırım yayınladığı raporunda hisse önerilerinde bulundu. Ayrıntılar şöyle:

Portföy Stratejisi: Portföy kompozisyonu açısından, değerlemeler ve kar büyümesi kısa dönemde sanayileri destekliyor. 2010’da üretimin öncelikle stok döngüsü ve ihracata yönelik olacak olması ve yurtiçi özel tüketim harcamalarının daha sonra kademeli olarak artacak olması nedeniyle portföylerde ihracata yönelik şirketlerin yer almasında yarar var.

Zamanlama olarak, Ocak ortasından sonra piyasada kar satışlarının gelebilecek olması ve büyümenin gücüyle ilgili hala soru işaretleri olması nedeniyle, bankaların portföydeki ağırlığını 2Ç10’da artırmakta yarar olabilir.

Yeniden büyümeye geçişiyle, 2010’daki yatırım stratejilerinin aşağıdaki şekilde değişmesi beklenebilir:
Yukarıdan aşağıya’dan ziyade aşağıdan yukarı,
Makro’dan mikroya,
Büyük piyasa değerli şirketlerden uzun süredir unutulan orta&8208;küçük piyasa değerli şirketlere.

Tek tek şirketlerin hedef piyasa değerlerini kullanarak endeks için yaklaşık %20’lik yukarı potansiyel hesap ediyoruz. Endeksi sürükleyen sektör olarak bankacılıkla ilgili görüşümüz nötr olduğundan, piyasa için de görüşümüz ‘Nötr’. Her ne kadar 2010’da büyümeyle ilgili pozitif bir görüşe sahip olsak ve Türk bankaları hem gelişmekte olan benzerleri nezdinde ve hem de global ölçekte son derece sağlıklı bir görüntü arz etseler de, piyasayı hesapladığımız yukarı potansiyeli kadar yukarı çekecek kısa vadeli katalistlerin eksik olduğunu düşünüyoruz. Ancak, 2010’un ilk yarısı piyasa görüşümüzü yukarı çekmek için daha iyi fırsatlar verebilir diye düşünüyoruz.

Hisse Önerilerimiz: Al listemizde bulunan şirketler:

Akçansa, Anadolu Sigorta, Garanti Bankası, İş Bankası, Koç Holding, Petrol Ofisi, Tekfen Holding, Trakya Cam, Tüpraş, Türk Hava Yolları.

2010’da artmasını beklediğimiz ihracat hacmi ve ABD’ye (muhtemelen 2011 ikinci yarısından itibaren) ihracata başlayabilecek olması nedeniyle Tofaş’ı da portföyümüze ekleyeceğiz (ki 2009’un büyük kısmında portföyümüzde yer almıştı).

sat çiftleri için ise, Türk Telekom (2010’da ikincil halka arz olabilir endişeleri nedeniyle), Anadolu Efes (hükümetin bütçeyi tutturmak için tedbirlerden biri olarak alkollü içeceklerdeki vergileri yine yukarı çekebileceğini tahmin ediyoruz; artı, 2010’da Ramazan ayının şirketin satış hacminin en yüksek olduğu 3Ç10’a denk geliyor olması da bir dezavantaj), Doğuş Otomotiv (yurtiçi otomotiv pazarının 2010’da özellikle binek oto tarafında zorlanabileceğini düşünüyoruz), ve TEB’in (Fortis’le olası birleşmenin fazlasıyla fiyata yansıdığını düşünüyoruz, ve olası birleşmeden kısa dönemde önemli bir sinerji beklemiyoruz) sat tarafında değerlendirilebileceğini düşünüyoruz.
  • Yasal Uyarı

    finanstrend.com, İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı olan Finanstrend İnternet Hizmetleri Ltd Şti tarafından hazırlanmaktadır. Veriler gecikmelidir. finanstrend.com verilerin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulasması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerden oluşan herhangi bir zarardan finanstrend.com sorumlu değildir. BİST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindenki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve/veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BİST sorumlu değildir. Finansal veriler Matriks araciligiyla saglanmaktadir. BİST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

    BİST Uyarı