SANAL PORTFÖYÜM
ABD Doları
3.9206 0.64
Euro
4.8175 0.41
Döviz Sepet
4.37 0.52
Euro-dolar
1.2288 -0.14
Sterlin-dolar
1.39 0.05
Dolar-yen
106.02 -0.30
Altın
1314.45 -0.13
Altın Gramı
165.69 0.51
Brent Petrol
66.11 1.71
Gümüş
16.34 -0.37
Zayıf Finansman Kalitesi Son İki Ayda Rezerv Kullanımına Sebep Oldu

BESTE NAZ KÖKSAL

Zayıf Finansman Kalitesi Son İki Ayda Rezerv Kullanımına Sebep Oldu


Türkiye’nin 2016 yılı cari işlemler açığı zayıf ekonomik göstergelerinden biri olarak kaldı. TCMB tarafından açıklanan veriye göre aralık ayı cari işlemler açığı 4.270 milyon dolar olarak açıklanırken, yıl boyu toplam verdiğimiz cari açık 32.605 milyon dolar tutarında geçekleşti. Aralık ayında Cari işlemler dengesindeki açığı finanse etmesi gereken finans hesabında 4.662 milyon dolarlık ciddi bir çıkış gerçekleşmiş. Yani ödemeler dengesinde yer alan cari işlemler açığı, finansman hesabındaki çıkış sebebiyle ile finanse edememişiz. Cari işlemler dengesi ve finansman hesabında oluşan 8 milyar 930 milyon dolarlık açığı finanse edebilmek için yaklaşık 7 milyar tutarını merkez bankasının döviz rezervlerinden kullanılmış, geriye kalan yaklaşık 2 milyar dolarlık kısmı ise kaynağı bilinmeyen net hata ve noksan kaleminden karşılanmış. Aralık ayında oluşan cari açığın finansmanı oldukça zayıf, bu nedenle Merkez Bankasının rezervinden kullanmışız. Aynı zamanda Türkiye’nin aralık ayında yaptığı 1.264 milyon dolarlık altın ithalatı da cari açığın yüksek oluşmasını tetikleyen önemli diğer bir faktör olmuş görünüyor.  Ekonomideki yavaşlamaya istinaden dış ticaret açığının 48 milyar dolardan 40 milyar dolara gerilediğini görüyoruz.Türkiye büyümesi ile cari açık arasında doğru yönde bir korelasyon var. Büyümedeki artış sağlandığında doğrusal olarak cari açıkta da artış görüyoruz. Ancak 2016 yılı büyümesi ilk iki çeyrekte iyi bir performans göstermesine karşılık 3.çeyrekte %1.8 daralma yaşamıştı. Fakat buna rağmen cari açığın katı bir şekilde iki senedir 32 milyar dolar tutarında açık verdiğini görüyoruz. 2017 yılında da küresel faiz oranlarındaki artışla beraber yaşanacak kur hareketleri, global tüketime bağlı olarak artan enerji fiyatları sebebiyle cari açığın daha iyi bir performans göstermesini beklemiyoruz. Açıklanan rakamlarla birlikte yıllık olarak cari açık/ GSYH oranı da %3.8 ile sürdürülebilirliğini korudu.

Ödemeler dengesinde yer alan alt kalemleri özetlersek;

 Merkez Bankasının RezervleriKasım ve Aralık ayları hariç merkez bankasına bu yıl 8.5 milyar dolar rezerv girişi sağlamış olmamıza karşın, son iki ayın kötü performansı sebebiyle 7.7 milyar dolarlık rezerv kullanmak durumunda kalmışız. Yani yılın 10 aylık döneminde Merkez Bankası rezervlerine yapılan katkıyı son iki ayda neredeyse sıfırlamışız.Hizmetler DengesiHizmetler dengesi gelirleri ise 2015 yılına göre %36 azalma göstermiş. Hizmetler dengesindeki en büyük kayıplardan biri ise seyahat kalemi dediğimiz turizmde yaşanmış. Türkiye’nin turizm gelirleri geçtiğimiz seneye göre %34 azalmış.Finans HesabıÖdemeler dengesinde cari açığın finansmanında kullanılan finans hesabındaki doğrudan yatırımlar kaleminde %28 oranında azalma yaşanmış. 2016 yılı finans piyasaları bakımından oldukça zor bir yıl olarak geçmiş, gerçekleşme ihtimali az olan ve risk olarak görülen tüm faktörler beklenmedik bir biçimde karşımıza çıkmıştı. Toplamda bu yıl doğrudan yatırımlar 9 milyar dolar olurken, aralık ayındaki giriş 1.5 milyar dolar ile tüm senenin üzerinde bir giriş yaşanmış. Portföy yatırımlarında ise yine aralık ayında 1.914 milyon ABD doları tutarında net çıkış kaydedilmiştir. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, aralık ayında yurtdışı yerleşikler hisse senedi piyasasında 118 milyon ABD doları net alım yaparken devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 414 milyon ABD doları net satım gerçekleştirmiştir. 2016 yılında toplam portföy yatırımları 6.404 milyon dolar seviyesinde oluştu. Geçtiğimiz yıl ise 15.719 milyon dolarlık portföy çıkışı yaşanmıştı.Ayrıca bankalar bu yıl yurtdışına 6.812 milyon dolarlık borç senedi ihraç ederek, yurtdışından sağladığı kaynak 2015 yılının neredeyse iki katı olarak gerçekleşmiş.Özetle; Dış ticaret açığı nedeniyle oluşan döviz açığı ile gelişen ülkelere yönelik olarak sıcak para olarak nitelendirdiğimiz yabancı yatırımların azalması Türkiye’nin döviz ihtiyacının artmasına hâsıl oluyor. Merkez bankası rezervlerindeki azalma da ekonomideki kırılganlıkları artıran diğer bir faktör oluyor. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere zor bir yıl geçiren Türkiye ekonomisini 2017 yılında zor bir yıl bekliyor.


Yazarın Diğer Yazıları

Zayıf Finansman Kalitesi Son İki Ayda Rezerv Kullanımına Sebep Oldu

Türkiye 2016 Yılı Enflasyonu %8.53 Olarak Gerçekleşti

ABD İvmeyi 3.Çeyrekte Yakaladı

Senaryo değişti, güvenli liman talebi azaldı

Dolarda Yeni Normal Dönem; 3.00TL Üzeri

Enflasyon son 11 yılın ortalamasının altında

Moody’s ‘in Siyasi Karar Verdiğinin En Önemli Kanıtları

Fed Lafı Öyle Bir Yerde Bıraktı ki…

Kredi Derecelendirme Kuruluşları Gözünden Türkiye

Ons altında ya tamam ya devam...

Paniğe Gerek Yok

Altında Hikâye Bitmedi Ancak Talep Henüz Güçlü Değil

ONS Altında durum

Altın Stratejisini Okumadan Altın Yatırımı Yapmayın

Petrol Son 5 Ayda Değerini ikiye katladı, 50 Dolar ’ı aşmakta zorlanıyor

Altında Brexit öncesi stratejiler

Türk Lirası üzerindeki baskılar azalmaya devam ediyor

  • Yasal Uyarı

    finanstrend.com, İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı olan Finanstrend İnternet Hizmetleri Ltd Şti tarafından hazırlanmaktadır. Veriler gecikmelidir. finanstrend.com verilerin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulasması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerden oluşan herhangi bir zarardan finanstrend.com sorumlu değildir. BİST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindenki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve/veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BİST sorumlu değildir. Finansal veriler Matriks araciligiyla saglanmaktadir. BİST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

    BİST Uyarı