SANAL PORTFÖYÜM
ABD Doları
3.7773 0.08
Euro
4.6322 0.10
Döviz Sepet
4.20 0.09
Euro-dolar
1.2257 -0.01
Sterlin-dolar
1.40 -0.07
Dolar-yen
110.82 -0.13
Altın
1335.82 0.08
Altın Gramı
162.22 0.16
Brent Petrol
69.38 0.25
Gümüş
17.03 0.04
Piyasalarda Belirsizlik Ortadan Kalktı

TUNCAY TURŞUCU

Araştırma Direktörü

Piyasalarda Belirsizlik Ortadan Kalktı


Referandumun sonuçlanması her şeyden önce belirsizliğin ortadan kalkması bakımından olumlu. Referandum sonucunun evet çıkması piyasalar tarafından bir süredir bekleniyordu. Aksi yönde bir beklenti hakim olsaydı bugüne kadar hem kurda hem de endekste daha farklı bir seyir izlerdik. Piyasalarda nisan başlarında hayır beklentileri hakim olmaya başlamıştı ve aynı tarihlerde endeksi 88000 seviyelerindeki 50-günlük ortalamasının altına gerileyerek ciddi oranda zayıflama sinyalleri vermişti. Ancak ne olduysa nisan ayının ikinci haftasında oldu ve beklentiler birden dönerek endekste ciddi tepki yükselişleri görüldü. Başka deyişle piyasalar evet sonucuna göre pozisyonu ayarlıyordu ancak belirsizlik nedeni ile hareketler sertleşemiyordu. Sonucun ardından kurda 3.63 seviyelerine doğru oluşan ilk fiyatlamalar, şu sıralarda yerini yeniden 3.67 seviyelerine doğru alımlara bırakmış durumda. Buradan referandum sonucunun kur üzerinde sınırlı bir etkisi olduğu söylenebilir. Buna paralel olarak endeks içinde olumlu bir başlangıcın ardından yine sınırlı seyirler görmemiz muhtemel. Burada 91600 direnci önemini halen koruyor. Endekste 91600 seviyesini geçmesini ve bu seviye üzerine yerleşmesini sağlayacak alımların oluşması durumunda yukarı hareket daha uzun soluklu olabilir. Aksi halde 88000 desteği daha uzun süre dayanamayabilir. Bugünden itibaren piyasalar siyaset sahnesindeki söylemlere odaklanacak. Özellikle yapısal reformlar, ekonomik konular hakkında nasıl bir söylem oluşacağı piyasalar için önemli. Diğer yandan erken seçim ile ilgili yapılacak açıklamalarda yine merakla beklenecek.

Yaklaşık bir buçuk aydır portföylerdeki hisse oranının minimumda tutulması yönündeki düşüncemizi koruyoruz. Yeni alımlar için 91600 direncinin geçilmesini görmekte fayda var.Bu hafta içeride Pazartesi günü ocak ayı işsizlik verilerini alacağız. %12.70 olan işsizlik verisinin %13 seviyesini ulaşması bekleniyor. Ancak istihdam seferberliğinin etkilerinin mart ayından itibaren görülmesi yine genel beklentileri içerisinde. Perşembe günü ise tüketici güveni verisini alıyor olacağız. Yine Pazartesi günü TCMB beklenti anketi alınacak. Özellikle beklentilerde yön piyasalar için etkili olabilir. Bunun dışında hafta boyunca siyasilerden yapılacak açıklamalar, gelecek mesajlar, seçime yapılan itirazlar yine içeride piyasaların izleyeceğiz konular olacak. Piyasalar özellikle erken seçim konusunda bir açıklama olacak mı, ekonomik reformlar konusunda nasıl söylemler gelecek bununla ilgilenecek.Dışarıda ise Pazartesi günü Avrupa piyasaları kapalı olacak. ABD piyasalarında ise önemli bir veri akışı yok. Salı günü ABD sanayi üretimi, Çarşamba akşamı Bej kitap ve Cuma günü ise PMI verileri alınacak. Ayrıca hafta boyunca yine Fed üyelerinin konuşmaları var. Avrupa tarafında ise Çarşamba günü Euro bölgesi enflasyon verisi Euro için önemli olabilir. Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası başkanı Carney konuşacak. Ekonomiye yönelik vereceği sinyaller Sterlin için önemli olacak. Cuma günü ise Avrupa PMI verileri yakından takip edilecek.


Yazarın Diğer Yazıları

Haftaya bakış

Haftaya bakış

Temmuz ayı TÜFE Değerlendirmesi

Piyasalara Haftalık Bakış

Cari açık beklentilerin üzerinde geldi

Piyasalarda haftaya bakış

Borsa ve Forex Piyasalarında Haftaya Bakış

Endekste tepki gelmeli

TCMB Beklenen Yönde

Piyasalarda Ne Bekleniyor

Borsada Bilanço Alımları

Borsa Şirket Karları ile zirveye Koşuyor

İstihdam beklentinin üzerinde ancak üç aylık ortalama geriledi…

Piyasalarda Belirsizlik Ortadan Kalktı

Referandum öncesi son haftaya giriyoruz

Endekste Bekle Gör süreci ve Haftaya Bakış

Türkiye beklentilerin üzerinde büyüdü

ABD’de işler iyi gitmiyor

Piyasalarda Fed Sonrası iyimser Seyirler Devam Ediyor

Merkez kendisine konfor alanı yarattı

Fed sürpriz yapmadı

Yıllık bazda cari açık yükseliyor

Piyasalarda Fed Beklentileri fiyatlanmış görünüyor

Borsada İyimserlik Bir Süre Daha Devam Edebilir

TCMB Faiz Kararı Değerlendirme

Cari açık

Stiglitz’in Söyledikleri ve Piyasalar

TCMB PPK Özetleri: Değerlendirme

Cari açık beklenen yönde, Finansman tarafı beklentilerin üzerinde

Sanayi’den Büyümeye son çeyrek için pozitif sinyal

TÜFE Verisi Değerlendirmesi

ABD Tarımdışı İşsizlik Değerlendirmesi

ABD büyümesi hızlanıyor

Merkez Piyasaların gerisinde kalmadı ve önüne geçti

Üçüncü çeyrekte büyümeye sanayiden negatif katkı

Piyasaya FBI Desteği

Çekirdek Enflasyondaki Düşüş Sürüyor

ABD Büyüme Verisi: Değerlendirme

Kur ve enflasyon için temkinli bir karar…

ABD enflasyonuna barınma ve benzin desteği

İstihdam Fed'e Aralık diyor

OVP Değerlendirmesi

Yoğun haftaya girerken

Son 14 ayın en düşük aylık enflasyonu

Fed İstihdamın ağustos çelişkisini dikkate alır mı?

Kapasite kullanım verilerinin söyledikleri

Mayıs ayı işsizlik oranı ile ilgili temel tespitler

DAX CFD Analizi

ABD istihdam beklentilerin üzerinde

Enflasyonda Beklenen Yükseliş

Piyasalarda bu hafta

ABD piyasanın istediğinin altında büyüyor

Cari Açıkta düşüş Dış Açık öncülüğünde sürüyor

ABD Tarımdışı İstihdam

Gıdadaki düşüş durdu

Brexit sonrasında Alman DAX endeksinde zayıf bir süreç başlayabilir

Ticaret savaşları nereye gidiyor

Önemli olan Fed’in duruşu

  • Yasal Uyarı

    finanstrend.com, İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı olan Finanstrend İnternet Hizmetleri Ltd Şti tarafından hazırlanmaktadır. Veriler gecikmelidir. finanstrend.com verilerin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulasması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerden oluşan herhangi bir zarardan finanstrend.com sorumlu değildir. BİST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindenki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve/veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BİST sorumlu değildir. Finansal veriler Matriks araciligiyla saglanmaktadir. BİST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

    BİST Uyarı