SANAL PORTFÖYÜM
ABD Doları
3.9099 0.03
Euro
4.8291 0.09
Döviz Sepet
4.37 0.06
Euro-dolar
1.2341 0.02
Sterlin-dolar
1.41 -0.03
Dolar-yen
106.07 0.02
Altın
1332.45 0.01
Altın Gramı
167.50 0.05
Brent Petrol
69.81 3.35
Gümüş
16.57 2.28

Yazarlar

EDA KARADAĞ

Kritik görüşme öncesi iç piyasada "bekle-gör" havası

Türkiye – ABD arasındaki vize krizinin ardından bugün ABD’den gelen heyet Ankara’da birtakım görüşmeler gerçekleştirecek. Dolar/TL kuru açısından kritik bir gün olduğunu söyleyebilirim.

TUNCAY TURŞUCU

Haftaya bakış

Bayram tatili nedeni ile yurtiçi piyasalar kapalı iken global borsa ‘larda önemli seyirler olmadığını söyleyebiliriz.

ERDEM YURDANUR

Bilişim Çağı mı Cehalet Çağı mı?

Bilişim Çağı’nın medeniyetin ulaştığı en üst seviye olduğu ve bu çağda üretilecek yeni araçlarla medeniyetin daha da ileriye gideceği konusunda hiç şüphe duymadım. Bu nedenle de bu sektörün içinde emek veren birisi olmaktan her zaman mutluluk duydum, yaptığım işi hep severek yaptım

SEDA YALÇINKAYA

Euro/Dolar analizi

Almanya imalat sektörünün durumunu gösteren PMI verisi mart ayında 71 ayın en yüksek seviyesi olan 58.3 düzeyinde açıklandı.

EMRE ÇAYIRLI

İstihdam Doları Kuvvetlendirebilir

ABD ekonomisinde önemli bir gösterge olarak kabul edilen ve finansal piyasalarda, fiyatlamalar üzerinde etki yaratabilen Tarım Dışı İstihdam Raporu yarın Türkiye saatiyle 16.30’da açıklanacak.

SELİM OKTAR

Türkiye Yol Ayrımına Yaklaşırken

Türkiye Cumhuriyeti’nin 60’lardan 80’lere kadar süren kendini koruma amaçlı sergilediği tavır, 15 Temmuz darbe girişimine kadar olan süreçte farklı siyasal ve dini akımların etkileri ve AK Partinin iktidara gelmesine zemin hazırlayan faktörler üzerinde durmuştum.

CÜNEYT PAKSOY

Piyasalar pozitif tepkide, gözler yurtdışında

Piyasalar haftaya pozitif tepkiyle başladı bu beklediğimiz bir hareketti. Geçen hafta olağanüstü bir piyasa hareketi oluştu. Olaylara karşı hükumetin aldığı önlemler, Türk milletinin verdiği destek ve ortak kararlıkla sergilenen dik duruş, piyasaların fiyatlamasını tahammül sınırları içinde tuttu.Dolar/TL 3.10 seviyelerine doğru haraket yapıp yeni bir rekor kırsa da bunun çok hızlı ve sert bir hareket olarak nitelendiremeyiz

HALUK BÜRÜMCEKÇİ

Enflasyonun gıdası kesildi

Şubat ayında TÜFE %0.02 azalış ile %0.33 artış yönündeki konsensüs beklentinin altında ancak %0.10 düzeyindeki azalış beklentimize yakın gerçekleşti.

AHMET AKARLI

Enflasyon MB politikalarının sonucu

Çekirdek enfyasyon yıllık yüzde 13,6 seviyesine çıkarak TCMB'nin yüzde 5 hedefinin çok üzerinde seyretmesi TCMB'nın ısrarcı şekilde genişlemeci politika duruşunun doğrudan bir sonucu.

MURAT ARIN

Yunanistan AB´nin fişini çekti bile

Piyasaların gelişmelere tepki göstermemesi Yunanistan´ın Avrupa Birliği´nde çok büyük ve geri döndürülemez bir hasara yol açtığı gerçeğini değiştirmiyor.

ZELİHA SARAÇ

Almanya eurodan çıkacak mı?

Bugün sizinle 9 Mayıs 2013 Perşembe günü yazdığım bir yazıyı paylaşmak istiyorum. Okuyunuz, yorum sizin…

TEVFİK DALGIÇ

Memleketimden değişik manzaralar

35 yıl sonra ilk kez 3 aydan fazla bir zaman kalmak amacıyla ülkemize geldim. İnsan her ne kadar her yıl en az bir ay için gelse de daha uzun kalınca daha önce gözüne çarpmayan değişiklikleri, çarpıklıkları, yanlışlıkları, hataları ve iyi şeyleri daha güzel ve objektif görebiliyor.

HALUK AYKUL

Bu inişin çıkışı ne zaman olacak?

Şu anda borsaya yatırım yapanın da, yatırım yapmaktan vazgeçenin de kafasında bu soru var: Bu inişin çıkışı ne zaman olacak?

SERDAR AKSOY

Şirketlerde gayrimenkule dair avantajlar

Bilindiği üzere finansal kiralama şirketlerinin kuruluş ve faaliyetleri ilk defa 10.6.1985 tarihli ve 3226 sayılı Finansal Kiralama Kanunu ile düzenlenmiştir. Son düzenleme ise 02.08.2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 6495 sayılı kanunla yapılmıştır.

ULUNAY TERZİ

Eko Gemiler Eko Hayat

Bu yazımı özellikle denizcilik işinde olan profesyonellere yönelik olmasının yanında Baltık endeksi takip eden profesyonellere de farklı bir çerçeve sunmasını istiyorum.

MEHMET ÖZKAYA

Satış dalgasının dinamikleri

Son haftalarda piyasalar çalkantı içinde. Gelişmiş ve gelişen piyasalarda tüm varlık sınıflarında yaşana keskin satışlar güven kaybına sebep oldu.

ERKİN ŞAHİNÖZ

2013’ün 2012’den farkı ne?

2012 genel piyasa performansı açısından “öngörülebilirliği” kolay bir yıldı.

ÖZGÜR ALTUĞ

İTO enflasyonu umut vermedi

İstanbul Ticaret Odası, Ocak ayında İstanbul´da tüketici fiyatlarının yüzde 0.18 düştüğünü açıkladı. Aralık´ta fiyatlar yüzde 0.36 artmıştı.

SEMİH SAÇLI

Küresel piyasalarda risk istahı azalabilir

Ekonomik verilerin beklenenden iyi gelmesi ABD piyasalarını desteklemeye devam ediyor. Özellikle QE3`ün pozitif etkisi ile olumlu ekonomik veriler birleşince olumlu havanın yükseliş trendini desteklediği gözlemleniyor.

BURAK SALTOĞLU

Papaz kaçtı II

Krizin papaz kaçtıya benzer çok yanları olduğunu bana bir bankacı dostum hatırlatmıştı.

BANU KIVCI TOKALI

Borç kriziyle mücadelede daha kararlı yaklaşım gereği

Borç kriziyle mücadele daha fazla kararlılık gösterilmesiyle toparlanma yaşayan küresel piyasalar bu haftaya, borç kriziyle mücadelede metodlar hususunda tam bir görüş birliği oluşamaması ve somut adımların ancak Ekim ayından itibaren görülmeye başlanacak olması nedeniyle olumsuz başlıyor.

FİGEN ÖZAVCI

Yetiş Süpermen

Organize işler filmini izleyenler Yılmaz Erdoğan’ın müthiş repliği bilirler: “Yetiş Süpermen.”

ATEŞAN AYBARS

Deflasyon mu, enflasyon mu?

İki yıldan fazla bir zaman geçmesine rağmen FED´in faiz oranları sıfır cıvarında ve tüm iyileştirme çaba ve paketleri kredi dar boğazını hala ortadan kaldırmadı.

ARZU ODABAŞI

54,500-56,700 arası dalgalanma bekleyebiliriz

Geçen hafta yurtdışı piyasaların gündemi değişti. Artık Avrupa´ya yönelik sorunlardan çok, Avrupa´nın diğer ekonomiler üzerinde yarattığı tahribat konuşulacak.

ALİM TELCİ

Ocak Etkisi mi, yoksa Aralık Etkisi mi?

“Ocak Etkisi” adıyla bahsedilen hisse senetleri hareketinin Türkiye’de anlaşıldığından, konuşulduğundan çok daha farklı bir kapsamı vardır.

CÜNEYT BAŞARAN

Kasım ayı ve son bir ralli umudu

ABD´de GM´nin açıklamalarından finansal krizin reel sektörü ne kadar çabuk etkilediğini anlarken ve 2009 için daha karamsar bir havaya kapılmışken, haftaya yine pozitif bir hava ile başlıyoruz.

CÜNEYT DEMİRGÜREŞ

Köpükler arasında

Köpük hızlı hem de çok hızlı dağılıyor. 2000-2003 düzeltmeleri ile 2008 düzeltmesi arasındaki hız farkı çok belirgin.

ÖMER GENCAL

Bu krizin dibi nerede?

Son günlerde hemen hemen herkesin birbirine sorduğu fakat bir türlü yanıtını bulamadığı soru sanırım başlık olarak da kullanılan “Bu krizin dibi nerede?” sorusu.

NURHAN TOGUÇ

Son çağrı

ABD´deki olumsuz büyüme rakamına rağmen, İMKB’de olumlu makro gelişmeler, düşen petrol fiyatları ve yükseltilen kredi notu ile olumlu havanın devamını öngörmekteyiz.

KEREM DALBUDAK

Tersyüz

Nasıl geçen sene yarım bardak suya “yarısı dolu” diye bakılıyordu ise bu yıl da tam tersi “bardağın yarısı boş” yaklaşımı sergiliyor yatırımcılar.

BERKAN TAMER

CDS ve nakit risk arasındaki fiyat farkları

Bu aralar yazmak için konu bulmak nedense zor geliyor. Uluslararası piyasalarda kalbimizin küt küt attığı Mart ayının stresli günlerini, heyecanlı haber oluşumları açısından özlüyoruz.

ALTUĞ KARAMENDERES

Milli gelirimiz arttı! Sevinelim mi, üzülelim mi?

Bu yenileme ile aslında farkında olunmadan çok faydalı bir iş için de ilk adım atılmıştır. Verilerin yenilenmesi Türkiye'deki kayıt dışı sektörü su yüzüne çıkarmıştır.

TEVFİK AKSOY

Sevgililer Günü indirimi mi?

Politika faiz oranı kararı, eğer sadece enflasyon görünümüne dayandırılacaksa, çekirdek enflasyon endikatörleri, çıktı açığı, yurtiçi talep baskısında azalma ve dış talepte gevşeme gelişmelerine bağlı olarak Banka'nın 25 baz puanlık faiz indirimine gitmesini bekliyoruz.

BALI FIRAT EKİN

ABD'de tedirgin seyir devam ediyor

Perşembe gününde yukarı hareketin nedeni de kredibilitesi çok yüksek bir hedge fonundan çıkan ISM datasının yanlış hesaplanmış olabileceği ve revize edilebileceği söylentisi olduğu konuşuluyor.

KADRİ ÇITMACI

Dalgalanmaya karşı risk yönetimi

Türkiye'ye dönecek olursak ülkemiz, gelişmekte olan ülkeler içerisinde EMBI+ özel endeksi 2006 ortalarından itibaren ortalamaya yakın ya da ortalamanın üzerinde seyreden bir durumdadır.

SERTAN KARGIN

Bakalım gövdede çatlak oluşacak mı?

Şu anda, "bina yıkılır mı?" sorusuna değil, "gövdede çatlak(lar) oluşur mu?" sorusuna cevap arıyoruz. İş planlarını kriz üzerine değil, ihtiyatlı büyüme hedefine göre yapıyoruz.

MURAT ÜLGEN

Ayrışma (de-coupling) sona mı erdi?

Amerikan ekonomisinde görülebilecek potansiyel durgunluk, gelişmekte olan ülkeler için ekonomi tarihinin geçmiş dönemlerindeki kadar şiddetli bir deprem dalgasına yol açmayabilir.

  • Yasal Uyarı

    finanstrend.com, İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı olan Finanstrend İnternet Hizmetleri Ltd Şti tarafından hazırlanmaktadır. Veriler gecikmelidir. finanstrend.com verilerin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulasması, yanlış olması, veri yayın sistemindeki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerden oluşan herhangi bir zarardan finanstrend.com sorumlu değildir. BİST, verinin sekansı, doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklar, verinin ulaşmaması, gecikmesi, eksik ulaşması, yanlış olması, veri yayın sistemindenki performansın düşmesi veya kesintili olması gibi hallerde Alıcı, Alt Alıcı ve/veya Kullanıcılarda oluşabilecek herhangi bir zarardan BİST sorumlu değildir. Finansal veriler Matriks araciligiyla saglanmaktadir. BİST verileri Matriks tarafından sağlanmaktadır ve 15 dakika gecikmelidir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

    BİST Uyarı